CategoriesMulti Kulti Obyczaje

Niesamowite Święto Zmarłych w Meksyku

Pisze Agnieszka Kimla, przewodniczka po Meksyku.

Gdyby nie James Bond i „Spectre”, to czy świat dowiedziałby się o niesamowitym meksykańskim Dia de Muertos?

Myślę, że większość z nas pamięta pierwsze sceny z Bonda, niesamowita parada, wielkie czaszki, kościotrupy, morze kolorów, barw, zabawa. Wielu uważa, że to najlepsza część tego filmu. Kręcone w centrum Mexico City w marcu 2015 roku. Co jest największym paradoksem!! My tu nigdy nie mieliśmy takiej parady.

 A po Spectre, ludzie na świecie tak zaczęli myśleć, ekipa filmowa zostawiła  dekoracje, a rząd lokalny, żeby nie zawieść turystów, pod koniec października zorganizował pierwszą wielką paradę i tak już co roku. Zobaczymy jak będzie teraz…

Ludzie już w czasach prehiszpańskich czcili swoich zmarłych, a ołtarzyki tzw. ofrendas są znane od dawna.

Oswajanie się ze śmiercią było częścią ich życia i można powiedzieć, że jest tak po dziś dzień. Symbol czaszki pojawia się w wielu płaskorzeźbach u Azteków czy Majów. Paradoksalnie uważam 2 listopada w Meksyku i cały okres przed i po, za najszczęśliwszą i najbardziej kolorową część roku. Jakże inaczej niż w Polsce, gdzie jest to czas smutku i zadumy.

Już pierwszego, ale przede wszystkim 2 listopada w dzień i w nocy, rodziny odwiedzają groby bliskich, biesiadują przy nich dzień i noc, jedzą, piją i wspominają jacy byli, co lubili. Pojawia się muzyka, śpiewy. Miałam okazję nawet widzieć konkurs na najładniej ozdobiony grób. Na cmentarzach powstają prawdziwe dzieła sztuki.

Meksykańska tradycja DIA DE MUERTOS, jest na tyle bogata, że została wpisana na listę UNESCO.

Ponieżej przedstawiam kilka pojęć związanych z obchodami tego święta w Meksyku.

OFRENDA to ołtarz na Święto Zmarłych.

W tradycyjnych domach, w szkołach, miejscach publicznych ustawia się kolorowe ołtarzyki ze zdjęciami osób, które odeszły. W domu, przy zdjęciu ustawiamy jedzenie czy napoje, które lubiła osoba zmarła. Dekorujemy specjalnymi świecami, czaszeczkami z lukru i gliny, kładziemy kolorowe obrusy i wycinanki tzw. papel picado. Rodziny przygotowują ulubione potrawy zmarłych, a w nocy z 1 na 2 listopada, ich dusze przybywają i wysysają esencję z pokarmów. Taki ołtarzyk robił mój synek w przedszkolu. Każde dziecko miało za zadanie przynieść dekorację i napisać krótki wierszyk – tak zwaną calaverita -rodzaj fraszki na temat śmierci.

CEMPASUCHIL – kwiat aksamitka, znany już Aztekom, pochodzi z Meksyku.

Płatki tego kwiatu mają pomagać duszom zmarłych trafić do ołtarzyka. Cały Meksyk robi się pomarańczowy, ale i fioletowy. Drugi kwiat na zdjęciu to flor de terciopelo – celozja.

CATRINA – postać kobiety szkieletu ubranej w elegancki francuski strój.

Narysowana w 1910 roku przez kronikarza satyryka Jose Guadalupe Posada. Była to krytyka kobiet, które pretendowały do bycia kimś lepszym „europejskim”, a w głowie pustka. Wizerunek został rozpowszechniony w latach 40 XX, w przez słynnego Diego Riviere i wpisał się idealnie w tradycję Dia de Muertos. Dziś bardzo popularne, także w Polsce, są makijaże „catrina”.  W Meksyku jest to bardzo popularne przebranie.

ALEBRIJES – magiczne zwierzątka, oryginalnie robione z papier mache.

Najczęściej można je kupić wyrzeźbione w drewnie, głównie w stanie Oaxaca. Są niesamowicie kolorowe. Co roku mamy w stolicy Meksyku wspaniałą paradę wielkich alebrijes, które później przez kilka tygodni można podziwiać na jednej z głównych ulic. Niektórzy uważają, że to one przeprowadzają dusze przez świat podziemia „inframundo”.

PAN DE MUERTO – chlebek zmarłych, typowa drożdżówka, którą można kupić już od końca września.

Smaki przeróżne. A symbolika? Najczęściej przeczytamy, że okrągły kształt symbolizuje cykl życia od narodzin do śmierci. Kulka po środku to czaszka zmarłego, a krzyżyk, to kości. Osobiście uwielbiam!

Meksyk jest atrakcyjny przez cały rok ale okres Święta Zmarłych uważam za najciekawszy! Tak więc: HASTA LA VISTA!!!!

 

Autor artykułu: Agnieszka Kimla, przewodniczka po Meksyku. 

 

 

Wybierz się na spacer po Mexico City z Agnieszką: WIRTUALNE ZWIEDZANIE

Poznaj niezwykłe ciekawostki o Meksyku: VIDEO QUIZ

 

 

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 25 Average: 4.5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart