CategoriesMiejsca Obyczaje Smaki Świata

Cejlońska herbata

Pisze Aneta Zarańska, przewodniczka po Sri Lance.

Chiński cesarz Shen Nung odkrył smak herbaty przez przypadek kiedy do garnuszka z gorącą wodą wpadło kilka zielonych listków.

Kiedy Brytyjczycy posadzili pierwsze drzewka w 1824 roku w Ogrodach Paradenia w pobliżu Kandy okazało się, że na Cejlonie herbata czuje się znakomicie. Stała się alternatywą dlawłaścicieli plantacji kawy, które zniszczył grzyb zwany rdzą kawową. Młody Szkot James Taylor po otrzymaniu nasion herbaty w 1867 roku posadził pierwszą eksperymentalną uprawę na plantacji Loolecondera. Brytyjskie spółki rozpoczęły szeroką ekspansję w poszukiwaniu dochodu. Rozpoczęto budowę linii kolejowej aby sprawnie dostarczać towar do portu w Kolombo. Herbata zdobywała niezwykłą popularność na całym świecie. W Polsce przez wiele lat była napojem leczniczym w Anglii popołudniowe picie herbaty stało się tradycją w  Ameryce organizowano Tea Party, imprezy taneczne przy herbacie. Pierwsze dostawy cejlońskiej herbaty dotarły do Europy w 1875 roku. Thomas Lipton nawiązał współpracę z Jamesem Taylorem i w 1890 roku zakupił plantacje na wyspie. Od tego czasu mógł kontrolować jej cenę dzięki czemu herbata stała się dostępna dla wielu nowych nabywców.

Herbata produkowana na Cejlonie różni się od siebie pod względem intensywności aromatu.

Najkorzystniej rozwija się na terenach górzystych od 600 do 2000 m.n.p.m. Najwyżej ceniona jest ,,high grown tea’’ zbierana na wysokości 1200 m.n.p.m. ale herbata rośnie również na terenach nizinnych. Na plantacji Handunugoda na południu wyspy produkują herbatę ,,Virgin Tea’’, jedna z najdroższych na świecie. Wczesnym rankiem na plantacji pojawiają się kobiety, które w białych rękawiczkach obcinają złotymi nożyczkami pączki zielonych listków.

Drzewka herbaciane przycinane są do wysokości 1 metra, produkt wysokiej jakości jest pozyskiwany przez 50 lat.

Tamilki, które pracują na plantacjach po zerwaniu zaledwie kilku najświeższych liści wracają do tego samego drzewa po 7 dniach. Na Sri Lance produkuje się herbatę czarną, zieloną, srebrną i złotą. Posiada ona specjalne oznaczenia określające jej klasę ze względu na rodzaj i wygląd liści. Herbatę zbiera się ręcznie do specjalnych koszy zawieszonych na szerokiej taśmie na głowie. Następnie przewozi się ją do fabryki, osusza z nadmiaru wilgoci, poddaje procesowi rolowania, segregacji, fermentacji, suszenia i oddzielania liści od łodyg. Podczas rolowania liście dzieli się na mniejsze kawałki. Wówczas uwalniają się enzymy dzięki którym herbata posiada smak i aromat. Po rolowaniu liście są dzielone na grupy pod względem wielkości od której uzależniona jest moc naparu. Duże kawałki listków dają słaby napar natomiast małe  bardzo mocny.

Kolejnym etapem produkcji herbaty czarnej jest dwugodzinna fermentacja, suszenie i sortowanie.

Suszenie odbywa się zazwyczaj w piecach opalanych drewnem. Niektóre z nich pochodzą w ubiegłego wieku i sprowadzono je z Anglii w okresie kolonialnym. Produkt oczyszcza się z gałązek i dzielony na różne gatunki. Herbata po wysuszeniu traci 1/4 swojej wagi. OP – herbata bardzo słaba, PEKOE – herbata słaba, BOP – herbata średnio mocna, BOPF – herbata mocna, DUST – pył herbaciany bardzo mocny. Najmniej ceni się herbate w torebkach ze względu na niską jakość produktu. W sprzedaży dostępne są również herbaty z dodatkiem suszonych owoców. Każdą partię testują specjaliści i ich opinia dyktuje ceny na aukcjach odbywających się dwa razy w tygodniu w Kolombo.

Nazwa ,,Herbata Cejlońska’’  jest zarezerwowana jedynie dla herbaty wyprodukowanej i pakowanej na miejscu, opatrzonej specjalnym symbolem z wizerunkiem lwa.

Na Sri Lance herbatę pije się z odrobiną mleka i dużą ilością cukru czasem gorzką herbatę przegryza się cukrem palmowym o nazwie jaggery. Ponieważ herbatę zieloną poddają kąpieli parowej i nie przechodzi procesu fermentacji, zachowuje jasny kolor, Do produkcji złotej i srebrnej zbiera się nierozwinięte pączki listków i poddaje suszeniu przez 24 godziny złotą i 12 godzin srebrną. Herbaty te charakteryzują się słomkowym kolorem, łagodnym, smakiem. Są cenionym produktem w medycynie.

Herbata zawiera witaminy, pobudza, zmniejsza zmęczenie, redukuje stres.

Na wyspie znajduje się ponad 1600 fabryk. Wiele z nich oferuje degustację herbaty oraz posiada sklepy w których można nabyć oryginalny produkt najlepszą na świecie herbatę z Cejlonu.

 

Autor artykułu: Aneta Zarańska, przewodniczka po Sri Lance. 

 

 

Wybierz się na spacer po  z Anetą: WIRTUALNE ZWIEDZANIE NA ŻYWO

 

Poznaj niezwykłe ciekawostki o Sri Lance: VIDEO QUIZ

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 19 Average: 4.5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart