CategoriesInformacje praktyczne

Logo PBG

polscy przewodnicy

Pisze Agata Ravlić, przewodnik po Dalmacji

Logo, znak, symbol

Znaki czy symbole są wszędzie w naszym otoczeniu. Traktujemy je jako część życia codziennego. Wiemy, że istnieją, czemu służą lub co oznaczają. Czy kiedykolwiek, wpatrując się dłużej w znak, czy symbol zastanawiałeś się nad jego głębszym znaczeniem? Może kryje się za nim coś więcej, może chce on nam coś przekazać albo chce podzielić się swoją opowieścią.

Jednym z takich symboli zawierających wiadomość, powinno być logo.
Mówi się, że piękno grafiki ukryte jest w logo. Logo to symbol służący identyfikacji. Ale gdzie to piękno?

Logo PBG

Piękna może być opowieść o jego powstaniu, o wizji, o wartościach czy ideach, tego, który je wybrał za swoje. Jedno spojrzenie i już wiesz! Uśmiech, błysk w oku, gęsia skórka, dreszcz emocji. Każdy jego element coś oznacza. Sam kolor czy kształt nabierają znaczenia symbolicznego. Tu nic nie jest przypadkowe.

Czy patrząc na logo Przewodników bez granic, zastanawiałeś się co może ono oznaczać? Kiedy dłużej zaczęłam wpatrywać się w ten symbol, miałam wrażenie, że słyszę opowieść.To logo symbolizuje grupę ludzi, którzy stanęli przed wielkim wyzwaniem. Z dnia na dzień pozbawiono ich tego, co latami tworzyli z wielką miłością, tego, co kochali najbardziej i czym dzielili się z innymi, co było nie tylko ich pracą, ale i sposobem życia.


Projekt zrzesza polskich przewodników z różnych zakątków świata. Stąd kolorowe, barwne plamki, które ich właśnie symbolizują. Każdy kolor ma znacznie i tacy są właśnie uczestnicy projektu. Każdy ma inne doświadczenie czy kompetencje, niczym te barwne plamki, które się spotykają, zachowując jednak swój styl, swoją osobowość. Zaskakujące jest, że gdy te kolory czasem nałożą się na siebie, powstaje piękna nowa barwa. Barwa wspólnych projektów realizowanych przez Przewodników. I tak rodzi się cały wachlarz kreatywnych kolorów. Kolory te powstają spontanicznie, podobnie jak i sam projekt.

W czasie kiedy ciemne chmury zawisły nad nami i wydawało się, że wszystko będzie miało gorzki smak, na półwyspie Iberyjskim pięć barwnych plamek przybrało jeszcze bardziej jaskrawe kolory i postanowiło podzielić się z innymi swoją porcją słodyczy, aby i inne plamki nie straciły swojego koloru. I tak barwy stały się bardziej wyraźne, wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju. Tak jak i sam projekt!

 

A co Tobie przypomina logo Przewodników bez granic?
Może masz wrażenie, że już to gdzieś widziałeś…??

 

logo. pbg

My, Polacy nie musimy szukać daleko. Logo nawiązuje bowiem do historii polskiego plakatu. Tak! A mamy się czym pochwalić. Polski plakat nie był tylko afiszem informacyjnym, ale miał za zadanie skomentować rzeczywistość, wyrazić sprzeciw, stać się apelem.

Logo Przewodników bez granic dosłownie krzyczy z całej piersi, z radości i dumy: 'My, Przewodnicy bez granic, nie straciliśmy nadziei, nauczyliśmy się tańczyć w deszczu i widzimy światełko w tunelu’.

Dla naszych słowiańskich przodków jednym z najważniejszych dni w roku był pierwszy dzień wiosny. Wiosenna aura ma bowiem niezwykłą moc. I dla nas także ta data jest bardzo ważna. 21 marca 2020 r. to dzień urodzin PBG.


Sretan rodjendan, cupleaños feliz, feliz aniversário, bonne anniversaire, happy birthday, tanti auguri, Sto lat! 

TAK to prawda, znaki i symbole otaczają nas wszędzie. I prawie z każdym związana jest opowieść, która tylko czeka na swoją kolej. Tę opowieść jako pierwsza usłyszała Marcelina, która w artystyczny sposób wyraziła idee projektu 'Przewodnicy bez granic’

 

Agata Ravlic przewodnik DalmacjaAutor artykułu: Agata Ravlić, przewodnik po Dalmacji

Agata jest licencjonowanym przewodnikiem po Chorwacji. Do tego kraju przywiodła ją miłość do dalmatyńskiego klimatu. Właśnie z powodu tej miłości została w tym niezwykłym kraju i na stałe mieszka w Makarskiej

 

 

 

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 17 Average: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart