CategoriesMiejsca

Walencja – Informacje, Atrakcje, Ciekawostki

Walencja centrum

Pisze Michał Marczyk, przewodnik po Walencji i Alicante

Śródziemnomorska Walencja to bez wątpienia jedna z ciekawszych hiszpańskich i europejskich destynacji turystycznych. Miasto, w którym prawie cały czas rok świeci słońce i w którym we wspaniały sposób współgrają z sobą historia, kultura, tradycja, nowoczesność, radość życia, zieleń przestrzeni miejskich oraz wspaniała gastronomia. Poznajcie lepiej Walencję! 

Atrakcje Walencji – Coś dla każdego.

Jest to miasto, w którym na każdym kroku dzieje się coś ciekawego i ma wiele do zaoferowania dla każdego. Miłośnicy historii mogą zagubić się na Starym Mieście pełnym ważnych i świetnie zachowanych zabytków  takich jak Katedra, Dawna Giełda Jedwabiu, Kościół Św. Mikołaja, Bazylika, Plac Ratuszowy, Wieże Serranos.

Dla rodzin z dziećmi czekają wspaniałe atrakcje jak wielki plac zabaw dla dzieci- Guliwer, jak wielkie zoo ze zwierzętami na wolnej przestrzeni- Bioparc czy jedno z największych Oceanarium w Europie znajdujące się na terenie Miasta Nauki i Sztuki w Walencji.

Dla miłośników jazdy na rowerze czeka ponad 150km tras rowerowych m.in. znajdujących się w wyjątkowej przestrzeni architektury miejskiej na skale Europy, czyli 10 kilometrów biegnących przez całe miasto Ogrodach Turia.

Dla fanów gastronomii czeka nieskończona opcja przeżyć gastronomicznych od typowych lokalnych malutkich barów tapas, po możliwość degustacji produktów na Mercado Central- największej krytej hali targowej Hiszpanii, po restauracje wyspecjalizowane w typowych regionalnych daniach ryżowych z paella Valenciana w roli głównej czy po wciąż rozwijająca się ofertę restauracji z gwiazdkami Michelin.

Na wszystkich w końcu czeka cudowna i szeroka plaża miejska Walencji – Malvarosa i związane z nią poczucie radości życia, relaksu, harmonii ducha czy tak charakterystycznego dla Walencji dźwięku niekończących się toastów dochodzących z nadmorskich restauracji. Plaża, o której pisał obszernie Vicente Blasco Ibañez. Plaża, która malował wielki mistrz impresjonizmu Walencji – Joaquin Sorolla.

Kiedy odwiedzić Walencję? Najlepszy czas na zwiedzanie Walencji.

Jednym z najlepszych okresów do odwiedzenia Walencji jest okres pomiędzy 15 a 19-ym marca. Wtedy to mieszkańcy świętują najważniejszą fiestę miasta i regionu – Las Fallas. W obchodach las Fallas uczestniczy prawie połowa mieszkańców, czyli 400 tysięcy osób należących do prawie 400 stowarzyszeń kulturowych promujących przez cały rok lokalną kulturę i historię. Tradycyjne obchody dnia San Jose (Św. Józefa) rozpoczęło się już w XVIII i początkowo było związane z gremium stolarskim. 

Dziś obchody fiesty trwają wiele dni, a dzięki nim odwiedzający w tym okresie Walencje turyści mogą w pełni zrozumieć idee kulturowe związane z miastem. Najbardziej znanym elementem fiesty jest dekorowanie ulic wielkim rzeźbami o tematyce satyrycznej lub historycznej, rozstawionymi w 400 punktach miasta w noc 15-ego marca. W zależności od budżetu, którym dysponują grupy sąsiedzkie, niektóre z figur mogą mieć nawet po 15 metrów wysokości i kosztować do 350 tysięcy euro. Najdroższa figura w historii kosztowała nawet około 1 miliona euro. Wszystkie figury za wyjątkiem jednej niewielkiej wybranej przez mieszkańców we wcześniejszym głosowaniu płoną spektakularnie na ulicach miasta w noc 19-ego marca nawiązując do pierwotnej tradycji palenia prymitywnych kukieł. Łączny koszt figur wypalanych, co roku to około 10 milionów euro. 

Atrakcje Walencja Las Fallas

Mascleta

Kolejnym charakterystycznym elementem fiesty jest Mascleta – czyli spektakularny i niezwykle głośny pokaz petard hukowych odbywający się codziennie od o godzinie 14 po środku secesyjnego Placu Ratuszowego w Walencji. W Mascleta nie chodzi o kolorowe fajerwerki, ale o huk petard. W kluczowych dniach fiesty na niebie nad Plaza del Ayuntamiento wybucha nawet 500 kilogramów petard hukowych w zaledwie pięć minut. Każdy pokaz petard odtwarza przy okazji regionalną lub hiszpańska melodię lub piosenkę, więc towarzyszy temu niezwykła rytmika, jakże typowa dla ludzi żyjących w śródziemnomorskim duchu życia.

Przyjeżdżając na Las Fallas nie możesz oczywiście pominąć Ofrendy, czyli pięknego hołdu dla Matki Boskiej Opuszczonych i Potrzebujących, patronki miasta. W la Ofrenda praktycznie uczestniczą wszyscy mieszkańcy biorący udział w uroczystościach fiesty. Ubrani w piękne stroje ludowe (niektóre stroje mogą kosztować nawet po 20 tysięcy euro) maszerują ulicami miasta z kwiatami w dłoniach by powolutku budować z tych kwiatów wizerunek swojej Patronki tuż przed poświęconej jej Bazyliką na głównym placu historycznym miasta. W tej wzruszającej rodzinnej, ale i jednocześnie wspólnej dla miasta uroczystości hołdu z kwiatów biorą udział i Ci najmłodsi w wózkach po najstarszych mieszkańców miasta czyniąc z tego niezwykła wielopokoleniową tradycję. 

Oczywiście w czasie fiesty nie może zabraknąć straganów w lokalną gastronomią, pięknego przystrojenia ulic i głównych placów miasta oraz wszechobecnej typowej dla Walencji muzyki orkiestrowej wygrywanej przez praktycznie 24h na dobę na ulicach całego miasta. Jednym słowem: FIESTA!

Ciekawostki Walencja – Interesujące Fakty

– Walencja to trzecie największe miasto w Hiszpanii, z populacją około 800 tysięcy mieszkańców

–  Walencja ma dwa języki oficjalne: hiszpański (castellano) oraz historyczny język valenciano (walencki) obowiązkowy w edukacji publicznej. 

– w Walencji w Katedrze znajduje się słynna relikwia Św. Grala 

– W Walencji działa najstarszy sąd w Europie – Tribunal de Las Aguas (wodny sąd), którego obrady trwają nieprzerwanie przynajmniej od 960 roku n.e a prawdopodobnie już odbywały się w okresie rzymskim miasta. W skład sądu wchodzą jedynie lokalni rolnicy a wykonalność wyroków gwarantuje hiszpańska konstytucja. 

– w Alicante (południe regionu Walencji) w 1982 Polska reprezentacja w piłce nożnej zdobyła trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii

– w Walencji niedaleko stadionu Walencji swój bar sportowy prowadził do niedawna najsłynniejszy kibic piłkarski Hiszpanii czyli Manolo del Bombo

Ciekawostki podróżnicze

Po więcej inspiracji podróżniczych zapraszamy na naszego bloga.

 

Autor artykułu: Michał Marczyk, przewodnik po Walencji i Alicante

Mieszkaniec Walencji od 2006 roku. Absolwent kierunku zarządzanie w turystyce na Uniwersytecie w Walencji. Od 2011 roku licencjonowany przewodnik po regionie Walencji (prowincje Valencia, Alicante, Castellón). Miłośnik śródziemnomorskiego stylu życia. Zaprasza na wspólne wycieczki piesze, rowerowe i hedo-gastromiczne.

 

 

 

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 14 Average: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart