CategoriesMiejsca

Atrakcje Tbilisi – co robić w Tbilisi?

tbilisi wachtang metechi

Pisze Ania Sabouri, przewodnik po Gruzji i Kaukazie

Gruzja to mały kraj Kaukazu Południowego, który leży na granicy Europy z Azją. Stolicą Gruzji jest Tbilisi. W tym tekście chciałam Wam polecić atrakcje Tbilisi, z których musicie skorzystać w tym magicznym mieście. Na wstępie dodam, że do Tbilisi warto przyjechać nie tylko ze względu na to, że jest to stolica kraju. Tbilisi to piękne i bardzo zróżnicowane miasto, które urzeka od pierwszego wejrzenia. Warto poświęcić mu trochę czasu i zejść z utartego szlaku. W Tbilisi nie można się nie zakochać, a moje doświadczenie to potwierdza. To właśnie jest mój cel – rozkochać gości podczas wspólnej podróży po Gruzji. Zacznijmy od Tbilisi! 

Oto kilka najciekawszych atrakcji Tbilisi:

Spacer pod twierdzą Narikalą

Część Starego Miasta jest niesamowicie urokliwa – sieć wąskich uliczek i niskich kamienic z małymi podwórkami, na których suszy się pranie i wylegują się koty. Szczególnie malownicze i klimatyczne są uliczki pod twierdzą Narikalą i w okolicy kościłółka Betlemi. Jest to część Starego Tbilisi, która zbudowana jest na wzgórzu, więc co rusz w wąskich przesmykach ze schodami prowadzącymi w dół, ukazuje się piękna panorama na miasto – na rzekę Mtkwari, Most Pokoju i monumentalną katedrę Cminda Sameba po drugiej stronie rzeki. Znajduje się tam wiele małych knajpek, w których można coś zjeść i napić się kawy lub gruzińskiego wina – koniecznie schłodzonego (tak tutaj się pije wino, bez znaczenia czy białe czy czerwone). Przepiękny widok na Tbilisi oczywiście gwarantowany. 

Panorama Tblisi

Łaźnie siarkowe Abanotubani

Dzielnica w sercu miasta, u stóp twierdzy Narikaly, gdzie znajdują się słynne łaźnie siarkowe. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. I nie chodzi tylko o samo odwiedzenie i spacer pomiędzy charakterystycznymi kopułami łaźni. Najlepiej jest skorzystać z kąpieli w bani (tak się tu nazywa łaźnie). W łaźniach jest naturalnie gorąca woda siarkowa o temperaturze ok. 40-42 stopni. Wizyta w łaźni najczęściej trwa 1 godzinę, ale oczywiście możemy zostać dłużej lub krócej. Będąc w łaźni spędzamy czas w basenie z ciepłą wodą, naprzemiennie korzystając z chłodniejszego prysznica. W niektórych łaźniach do dyspozycji jest również sauna. A dodatkowo można skorzystać z masażu.

Wskazówka: Koniecznie zamówcie sobie przed wejściem do łaźni czajnik herbaty. Herbata jest podawana z cytryną i świeżą miętą i jest to świetnie połączenie z gorącą kąpielą siarkową.

Atrakcje Tbilisi domki

Suchy most w Tblisi

Jest to miejsce, gdzie znajduje się targ staroci. Jest blisko centrum – przy hotelu Marriot na ul. Rustaweli trzeba skręcić w prawo w kierunku rzeki. Tam właśnie w okolicach wiaduktu, który kiedyś był mostem jest mnóstwo sprzedawców…. wszystkiego. Można tam znaleźć stare pocztówki, ordery z czasów radzieckich, gramofony, winyle, książki, obrazy, ikony, biżuterię, zastawy stołowe, rogi do picia wina, części samochodowe, pamiątki, magnesy i można by tak wymieniać bez końca. Suchy Most warto odwiedzić chociażby ze względu na koloryt tego miejsca. Choć z doświadczenia wiem, że trudno jest tam nic nie kupić.

Punkt widokowy Mtatsminda w Tblisi

Wzgórze, gdzie znajduje się widoczna już z samolotu wieża telewizyjna. Na wzgórzu utworzony jest park rozrywki, gdzie można skorzystać z różnego rodzaju karuzel i innych atrakcji. Ale nie dlatego polecam to miejsce. Na Mtatsmindę wjeżdża się kolejką szynowa pod kontem 55 stopni. Samo to jest ciekawym przeżyciem, a będąc na wzgórzu jesteśmy na najwyższym punkcie w centrum miasta, więc widzimy całe Tbilisi. Widok naprawdę robi wrażenie. Znajduje się tam też restauracja, gdzie można usiąść, coś zjeść i cieszyć się piękną panoramą miasta. Polecam wjechać na górę wieczorem i zobaczyć magię nocnego Tbilisi.

Tblisi kolejka na Mtatsminda

Atrakcje Tbilisi: Gruzińskie winiarnie

Oczywiście wino w Gruzji jest wszędzie. Naprawdę wszędzie! Oznacza to, że nigdy nie ma problemu ze znalezieniem wina, jeżeli się ma na to ochotę i w większości będzie to bardzo dobre wino. Będąc w Gruzji dobrze jest się wybrać do Kachetii – regionu, który specjalizuje się w produkcji wina, gdzie będzie można zobaczyć, jak wino w Gruzji powstaje, jakie są gatunki i oczywiście wina spróbować. Ale co zrobić w Tbilisi? Oprócz wina serwowanego w knajpkach, do obiadu i do kolacji, to polecam wizytę w małej winiarni. W przerwie w spacerowaniu i odkrywaniu uroków Starego Tbilisi zachęcam, aby wejść do winiarni, gdzie można spróbować kilku gatunków wina, podpytać o wino obsługę i być może znaleźć swoje ulubione. Zdradzę Wam swoją ulubioną miejscówkę – winiarnia Khareba tuż przy łaźniach siarkowych, na ul. Gorgasali naprzeciw cerkwi Metechi. Jak już tam będziecie, to koniecznie poproście o kieliszek Kindzmarauli.

Do zobaczenia w Gruzji

P.S. Tbilisi oczywiście ma dużo więcej miejsc wartych uwagi, ale na sam początek chciałam Wam przekazać TOP 5 – mój subiektywny ranking atrakcji w Tbilisi, które pomogą Wam poznać i poczuć magię pięknego miasta.

Autor artykułu: Ania Sabouri, przewodnik po Gruzji i Kaukazie

Dziewczyna ze Śląska, która do Gruzji trafiła w 2012 roku. Od tego czasu jest pełnoetatowym przewodnikiem po Gruzji, choć miał to być tylko epizod w jej studenckim życiu. Gruzję pokochała od razu, a stało się to między innymi za sprawą życzliwych ludzi, przepięknych gór, pysznej kuchni i wina, które łączy się nierozerwalnie z pięknymi gruzińskimi toastami. Dumna uczestniczka projektu Przewodnicy Bez Granic.

 

 

 

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 24 Average: 4.7]

2 Comments

  1. Bardzo dziękuję za ten Top 5! Nasza z mężem wyprawa gruzińska przełożona z ub. roku na lipiec 2021. Ufam, że sie uda…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart