CategoriesMiejsca

Atrakcje miasta Meksyk: 5 miejsc które MUSISZ zobaczyć

Autor artykułu: Iwona Klemczak, przewodnik po Meksyku

Stolica Meksyku to według mnie jedno z najciekawszych miast na świecie. Znajduje się tutaj ponad 200 muzeów (więcej niż w Paryżu czy Nowym Jorku), największy las miejski, najstarszy uniwersytet oraz najpotężniejsza katedra na kontynencie amerykańskim. Każda dzielnica to osobny świat, a odwiedzający mogą tu znaleźć przepych barokowych pałaców, rezydencje w stylu art deco, biznesowe drapacze chmur, ale też urok zwykłych uliczek handlowych oraz najlepszy street food. Oto najważniejsze atrakcje miasta Meksyk!

W takiej dużej i zróżnicowanej metropolii trudno wybrać jedynie kilka rzeczy do odwiedzenia, ale jeśli masz zaledwie parę dni na zgłębienie sekretów stolicy, to oto atrakcje miasta Meksyk, których nie możesz pominąć:

Muzeum Antropologii 

Zbudowane w latach 60- tych Narodowe Muzeum Antropologii to dwa piętra, 22 sale i 45 tys. m2 powierzchni, na których mieści się najbogatsza kolekcja sztuki mezoamerykańskiej na świecie. To właśnie od niej warto rozpocząć zwiedzanie całego Meksyku. Każda sala jest poświęcona innej cywilizacji prehiszpańskiej, a poznanie ich historii pozwala zrozumieć współczesny Meksyk. W muzeum są wystawione m.in. takie skarby jak Kamień Słońca (Piedra del Sol) czy figura bogini Coatlicue. 

Starówka

To właśnie tutaj, na środku nieistniejącego już jeziora Texcoco, Aztekowie w 1325 roku założyli imperium Tenochtitlan, które po dwustu latach zostało zniszczone przez Hiszpanów. Dzisiaj w centrum historycznym znajdziemy dawne ślady azteckiej potęgi wplecione w kolonialne budynki, a także współczesne arcydzieła architektury.  

Serce miasta to jeden z największych placów na świecie zwany potocznie el zócalo. Stoi przy nim najstarsza i największa katedra na kontynencie amerykańskim oraz Pałac Narodowy z imponującymi muralami Diega Rivery. Meksykańska Starówka to również barokowe pałace, handlowe uliczki tętniące życiem, najmniejsza dzielnica chińska na świecie, lokalne targi z egzotycznym jedzeniem oraz sztuka ulicy. 

Coyoacan

To malownicza artystyczna dzielnica na południu miasta. Punktem niemalże obowiązkowym wszystkich turystów jest słynny niebieski Dom Fridy Kahlo. Fridomania nasiliła się po filmie „Frida” nakręconym w 2005 roku i nie słabnie do dzisiaj. Sama dzielnica też jest warta odwiedzenia, gdyż jest to jedna z najstarszych części miasta, która zachowała swój dawny klimat do dzisiaj. Pełno tu knajpek, kantyn i restauracji, a sam spacer kolorowymi uliczkami czy wizyta na lokalnym targu dostarczą niezwykłych wrażeń. Z Coyoacan bardzo blisko do innych zabytkowych dzielnic, San Angel i Chimalistac, więc to doskonałe miejsce, na rozpoczęcie spaceru po mieście. 

Dzielnica Roma

Miasto Meksyk to również bogate, zabytkowe dzielnice pełne pięknych kamienic i ciekawych historii. Właśnie taka jest La Roma. Dzielnica ta została założona na początku XX wieku jako miejsce dla elit, a przez ówczesnego dyktatora Prfirio Diaza została nazwana „pierwszą nowoczesną dzielnicą”. To tutaj kręcono sceny do filmów takich jak „Roma” Alfonsa Cuarona oraz „Zapomniani” Luisa Buñuela. Dzisiaj La Roma to miejsce pełne życia, kawiarni, restauracji i barów. Idealne aby pospacerować w dzień i pobawić się w nocy. 

Atrakcje miasta Meksyk: Xochimilco

Ta leżąca na południu miasta dzielnica to jedyne pozostałości po prehiszpańskich kanałach i pływających ogrodach. Została wpisana na listę UNESCO, ale nie ma nic wspólnego z muzeum ani skansenem. Jest to bowiem jedno z ulubionych miejsc mieszkańców stolicy do organizowania wszelkiego rodzaju fiest. Meksykanie przyjeżdżają tu, aby na kolorowej łodzi w rytmie muzyki mariachis świętować urodziny, wieczory panieńskie oraz inne uroczystości. Jest więc kolorowo, głośno i bardzo wesoło!

Więcej o Meksyku i podróżach

Spodobały Ci się wskazówki przewodnika po Meksyku? Interesują Cię inne atrakcje Meksyku? A może marzysz o własnej podróży? Zajrzyj na nasz blog po więcej inspiracji lub skontaktuj się z nami. 

Autor artykułu: Iwona Klemczak, przewodnik po Meksyku

Przygodę z Meksykiem zaczęła od… cementu. Rok pracy w meksykańskiej firmie budowlanej w Warszawie sprawił, że zainteresowała się krajem tequili i kaktusów. Po wakacjach spędzonych na Jukatanie wiedziała już, że musi tam wrócić. Trzy lata, jedną pracę magisterską i kilka egzaminów później została licencjonowaną przewodniczką po Meksyku. Obecnie mieszka w największej metropolii na świecie i czuje się w niej jak ryba w wodzie, bo w mieście Meksyk po prostu nie można się nudzić. Prowadzi stronę Meksyk Po Polsku.

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 25 Average: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart