CategoriesMiejsca

Najpiękniejsze miejsca Dalmacji Środkowej – Co warto zobaczyć?

Autor artykułu: Agata Ravlić, przewodnik po Chorwacji

Dalmacja to najbardziej południowy region Chorwacji, podzielony na trzy części: północną, środkową i południową. Jej nazwa pochodzi od plemienia Ilirów – Delmatów, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny. W południowej części niewątpliwie największą perełką jest kamienne miasto Dubrovnik i jego okolice, półwysep Pelješac nazywany cesarstwem winogron czy tajemnicza wyspa Korčula. A Dalmacja środkowa szczyci się Riwierą Makarską, miasteczkiem Imotski z najgłębszymi jeziorami krasowymi czy perełkam i UNESCO – Splitem i Trogirem.

Riwiera Makarska – miejsce, gdzie morze spotyka się z górami

Stolicą Riwiery Makarskiej jest miasteczko Makarska, malowniczo położone w naturalnym porcie, który chronią półwysep św. Piotra oraz przylądek Osejava. Nad Riwierą rozciąga się pasmo gór Biokovo. Ich nazwa pochodzi od koloru białego, gdyż w wysokich partiach górskich śnieg zalega przez kilka miesięcy. 

Makarska jest jedną z najstarszych miejscowości chorwackiego wybrzeża Adriatyku, o czym świadczy bogate dziedzictwo kulturalne. Wioski znajdujące nad Makarską to miejsca owiane wieloma tajemnicami. Weźmy choćby jedyny w swoim rodzaju ogród botaniczny Kotišina, nazywany Ogrodem Dwunastu Kwitnących Miesięcy, czy odnowiony obiekt fortyfikacyjny (Veliki Kaštel), pamiętający czasy zmagań wenecko-tureckich w XVII wieku. Park przyrody Biokovo słynie z różnorodności fauny i flory, a przede wszystkim z gatunków endemicznych, czyli występujących wyłącznie tutaj. Przez park prowadzi najwyżej położona droga asfaltowa w Chorwacji, wiodąca aż na najwyższy szczyt Biokova – św. Jerzy (1762 m n.p.m.). Warta odwiedzenia jest szklana platforma, tzw. Skywalk, z której rozpościera się widok na wyspy dalmatyńskie i półwysep Pelješac, zwany cesarstwem winogron.

Za górami Biokovo zaś, w Dalmacji kontynentalnej, godne polecenia jest miasteczko Imotski i – będące swoistym fenomenem przyrodniczym – jeziora Niebieskie i Czerwone, najgłębsze jeziora krasowe.

Split i Trogir – perełki na liście UNESCO

Split to drugie co do wielkości miasto w Chorwacji i okno na świat całej Dalmacji. Miejsce wybrane przez samego cesarza Diolecjana, który postanowił spędzić tutaj ostatnie lata swojego życia. Wzniesiony w VII w. wystawny pałac, czyli dom na emeryturę rzymskiego cesarza, stał się początkiem procesu urbanizacji Splitu. Do dzisiaj zachowały się podziemia pałacu, mauzoleum, westybul i świątynia Jowisza. Wiele budowli w samym kompleksie świadczy o burzliwej historii miasta. Główna promenada Riva, jest salonem Splitu. Tu kawa smakuje inaczej, a mieszkańcy uzbrojeni w okulary przeciwsłoneczne, niczym na wybiegu, prezentują najnowszą modę.
Trogir to miasteczko o antycznych korzeniach, założone na przełomie IV i III w. p.n.e przez starożytnych Greków z wyspy Issa (Vis). Swój wyjątkowy blask architektoniczny zyskał w czasach panowania Republiki Weneckiej (XV – XVIII w.). Pałac na wodzie, ta plątanina małych, wąskich i kamiennych uliczek, oczaruje nie tylko koneserów Dalmacji.

Wyspy

Z ponad tysiąca chorwackich wysp, trudno wybrać tę jedną, bo każda ma w sobie coś magicznego i niepowtarzalnego. W Dalmacji środkowej najbardziej popularne są Hvar i Brač czy też Vis.
Hvar to wyspa pachnąca lawendą i słońcem, a Brač to wspaniała opowieść o białym kamieniu, z którego powstało wiele słynnych budowli, a także najpiękniejsza plaża w Bol –  cypel wysunięty głęboko w morze, zmieniający w ciągu dnia swoje położenie. Zaś najbardziej oddalona od lądu wyspa Vis,  otoczona wieloma małymi bezludnymi wysepkami, to prawdziwy raj dla  żeglarzy.

Więcej o Chorwacji i podróżach

Jeżeli szukasz więcej informacji o Chorwacji oraz podróżach koniecznie zajrzyj na nasz Podróżniczy Blog. W zakładce Przewodnicy znajdziesz także polskich przewodników, z którymi możesz odkrywać wszystkie zakamarki świata.

Autor artykułu: Agata Ravlić, przewodnik po Chorwacji

Agata jest licencjonowanym przewodnikiem po Chorwacji. Do tego kraju przywiodła ją miłość do dalmatyńskiego klimatu. Właśnie z powodu tej miłości została w tym niezwykłym kraju i na stałe mieszka w Makarskiej. Moja Makarska to promienie słoneczne przenikające turkusowy Adriatyk, który idealnie współgra z imponującym masywem gór Biokovo. Spektakularne spotkanie! Widok zapierający dech w piersiach. Przygotuje dopasowane indywidualnie programy niczym najlepiej skrojone ubranie. Agata prowadzi także swoją stronę internetową: Croguide Agata Makarska.

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 30 Average: 4.7]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart