Autor artykułu: Damian Hadaś, przewodnik na Alasce (USA) i autor książki „Alaska. Przystanek na krańcu świata”.
Alaska to legendarna kraina z prawdziwie dziką przyrodą, która przyciąga spojrzenia podróżników z całego świata. Znajdziemy tu aż siedemnaście z dwudziestu najwyższych szczytów Stanów Zjednoczonych, ponad trzy miliony jezior, kilkadziesiąt tysięcy lodowców oraz największe parki narodowe USA. Miłośnicy obcowania z naturą nie będą się tu nudzić. To jednak nie wszystko, bo Alaska kryje sporo mniej znanych sekretów, którymi postaram się Was zaskoczyć. Oto ciekawostki o Alasce:
Zanim przejdziesz do lektury wpisu zachęcamy do zakupu książki o Alasce: „Alaska – Przystanek na krańcu świata” autorstwa Damian Hadasia, jednego z Przewodników Bez Granic. Książka do nabycia w polskich księgarniach oraz na stronie wydawnictwa poznańskiego.
1. Flaga Alaski została zaprojektowana przez 13-letniego chłopca.
Zanim Alaska została uznana jako 49-ty amerykański stan, został ogłoszony konkurs na flagę, który przeprowadzono wśród miejscowych uczniów. Zwycięzcą został Benny Benson – pochodzący z Seward na Alasce trzynastolatek. Flaga przedstawia gwiazdę polarną reprezentującą północną lokalizację Alaski oraz Wielką Niedźwiedzicę, która według chłopca oznaczała siłę, niezbędną do przetrwania w Arktyce. Niebieskie tło odnosiło się natomiast do nieba, oceanu oraz kwiatu niezapominajki, jednego z miejscowych symboli. Kolor złoty nawiązywał do licznych gorączek złota, które silnie naznaczyły historię Alaski. W nagrodę chłopiec otrzymał zegarek z wygrawerowaną nową flagą oraz małe stypendium. Miał również spotkać się z ówczesnym prezydentem USA, ale ten okazał się być niestety zbyt zajęty…
2. Alaska jest prawie pięciokrotnie większa od Polski.
Wyobrażacie to sobie? Alaska to oczywiście największy stan USA i pod względem rozmiaru nie ma w Stanach Zjednoczonych żadnych rywali. Alaska jest większa niż Teksas (drugi największy stan) Kalifornia (trzeci) i Montana (czwarty) razem wzięte! Przy tej powierzchni populacja wynosi trochę ponad 700 tysięcy mieszkańców, czyli mniej więcej tyle co w Łodzi. Przestrzeni wystarczy tu dla każdego.
3. Oficjalnym sportem Alaski jest powożenie psich zaprzęgów.
Alaska ma bardzo długą i bogatą historię związaną z psimi zaprzęgami. Jeszcze kilka dekad temu wiele wiosek w stanie Alaska polegało na psach jako jedynym środku transportu zimowego. W ten sposób prowadzono handel, transportowano chorych czy po prostu komunikowano się ze światem zewnętrznym. Dziś zastąpiły je przede wszystkim skutery śnieżne, chociaż wciąż nie brakuje u nas maszerów, czyli powoźników psich zaprzęgów. Na Alasce każdego roku odbywa się także Ostatni Wielki Wyścig, czyli Iditarod, podczas którego najlepsi maszerzy z całego świata rywalizują na dystansie około 1500 kilometrów w niezwykle wymagającym terenie i przy temperaturach osiągających nawet minus 60 stopni.
4. Ciekawostki o Alasce: do stolicy Alaski nie da się dojechać!
Ku zaskoczeniu wielu, stolicą Alaski nie jest wcale Anchorage – największe miasto stanu – a Juneau, urokliwa miejscowość położona w południowo-wschodniej części Alaski. Juneau liczy około trzydzieści tysięcy mieszkańców, a ze względu na swoją olbrzymią powierzchnię (obejmującą otaczające je obszary górskie) jest drugim największym miastem całych Stanów Zjednoczonych! Juneau jest też wyjątkowo pięknie położone. Mieszkańcy pod nosem mają dostęp do wysokich szczytów, oceanu, jezior, rzek i dzikich zwierząt, a także lodowców, w tym słynnego Mendenhall, który znajduje się nieopodal miasta. Do Juneau dostać się można tylko statkiem lub samolotem, a plotki głoszą, że politycy na ten fakt nie narzekają – nie muszą martwić się specjalnie protestami.
5. Przystanek Alaska nie był kręcony na Alasce.
Niestety, ale to prawda. Na poprawę humoru dodam tylko, że słynny serial z lat 90-tych przedstawiający perypetie mieszkańców małego, alaskańskiego miasteczka był prawdopodobnie zainspirowany miejscowością na Alasce – Talkeetna, która znajduje się dwie godziny drogi na północ od Anchorage. Serialowe Cicely w rzeczywistości znajdowało się w miejscowości Roslyn w stanie Waszyngton. Co ciekawe, niewiele mieszkańców stanu Alaska słyszało nawet o tym serialu.
6. Nawet 98% populacji niedźwiedzi brunatnych USA żyje na Alasce.
Pewnie dobrze wiesz, że Alaska to stan słynący z niedźwiedzi, ale ich faktyczna liczba musi imponować. Aż trzy czwarte niedźwiedzi brunatnych całej Ameryki Północnej żyje właśnie tutaj, a ich liczbę szacuje się na ponad trzydzieści tysięcy sztuk. Dodaj do tego jeszcze sto tysięcy niedźwiedzi czarnych i aż pięć tysięcy niedźwiedzi polarnych i już wiadomo, kto rządzi na Alasce. Niedźwiedzie, szczególnie czarne, spotyka się u nas wszędzie, także w większych miastach jak Anchorage. Regularnie widujemy je na szlakach górskich, w parkach miejskich, a zdarza się im spacerować nawet po centrum miasta czy szukać łupów w naszych śmietnikach pod domami. Z tego powodu zawsze trzeba być tu uważnym.
Dowiedz się więcej!
To były ciekawostki o Alasce. Po więcej podróżniczych ciekawostek, porad oraz informacji znajdziesz na naszym blogu.
Autor artykułu: Damian Hadaś, organizator i przewodnik na Alasce i w innych stanach USA.
Inżynier środowiska, który swoje naturalne środowisko znajduje na północnych terenach globu. W podróżowaniu ceni autentyczność oraz aktywność. Prowadzi projekt Kierunek Alaska oraz stronę internetową Niceland. Prywatnie poszukiwacz humbaków, miłośnik stromych podejść i człowiek, który z jakiegoś powodu lubi nosić puchówkę latem.
2 Comments
Świetny wpis, zachęca do wizyty na Alasce! Gratulacje!
Świetna destynacja! Warto’