Atrakcje Barcelony – 7 rzeczy, które MUSISZ zrobić w Barcelonie

Autor artykułu: Sebastian Mączka, przewodnik po Barcelonie

Zapraszam na krótki wpis o największych atrakcjach Barcelony dla tych, którzy jadą tam po raz pierwszy. Lub dziesiąty, dlatego, że są rzeczy, które można powtarzać i nigdy się nie nudzą. 

Barcelona jest miastem magicznym i wciągającym. Wciśnięta pomiędzy morze a góry powierzchniowo nie jest duża, i tylko dzięki temu, że jest dobrze zorganizowana – oprócz starego miasta – jest przyjemna do życia. Dla porównania – jest to miasto, w którym mieszka tylu mieszkańców, co w Warszawie, ale na pięciokrotnie mniejszej powierzchni. Odkryjmy razem atrakcje Barcelony! 

Historycznie i współcześnie Barcelona jest miastem Wizygotów, Rzymian, średniowiecznych kupców, inwestorów epoki przemysłowej, anarchistów, artystów, architektów i kucharzy z gwiazdkami na pagonach. Są miejsca, smaki i widoki, których musisz doświadczyć.

Zwiedzić Sagrada Familia

Sagrada Familia po polskuTemplo expiatorio de la Sagrada Familia, to numer jeden na liście atrakcji Barcelony. Ponadczasowe dzieło zaprojektowane przez geniusza architekta Antoniego Gaudiego, krytykowane przez wielu, z czasem stało się najczęściej odwiedzanym zabytkiem Hiszpanii. Jest w budowie od 1882 roku, i stała się znakiem rozpoznawczym Barcelony.

Budowę Neo-Gotyckiego projektu sporządzonego przez znanego architekta Francisco de Paula del Villar, rozpoczęto od krypty pod ołtarzem głównym. Półtora roku później nadzór prac budowlanych nad obiektem przejął Antonio Gaudí, który ukończył budowę pierwszego etapu w 1889 r.

Wschód słońca na plaży w Barcelonecie

wschód słonca BarcelonaCóż tu dużo pisać. Trzeba wstać rano i to zobaczyć. Ten akt silnej woli pozwoli Ci poznać na wpół śpiące miasto, a szczególnie nadmorską byłą dzielnicę rybacką La Barceloneta. Regularna mini zabudowa oświetlona mocno pomarańczowym porannym słońcem, odbijająca się w tafli morza bez fal… Bajka! Sprawdź jak wygląda rzeźba Rebecci Horn pod tytułem “Ranna Gwiazda”, bo coś mi się wydaje, że poranna gwiazda bardziej tu pasuje.

Torrada z escalivadą i anxovies

torrada amb escalivadaProsty i przepyszny klasyk kuchni katalońskiej. Może być na śniadanie, obiad albo kolację. Torrada, to w zasadzie grillowana pajda wiejskiego chleba natarta świeżym pomidorem i obficie polana oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia. Na tej smacznej podstawie pyszni się czerwona papryka, bakłażan i anchovies. Polecam przepić winem prosto z porrón.
Zobacz też
polecane restauracje w Barcelonie.

Rowerami wzdłuż wybrzeża Barcelony.

rowerem po Barcelonie

Polecam szczególnie tym, którzy już w Barcelonie byli, ale jeszcze nie odkryli tego aktywnego sposobu na spędzenie czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Jadąc bezpieczną ścieżką rowerową zobaczysz morze, palmy, port olimpijski, instalacje sportowe oraz sztukę przez wielkie i małe S. Przejażdżkę najlepiej odbywać na luzie, z przystankami w punktach widokowych i w Parku Ciutadella obok Mamuta. To zdrowy i wspaniały sposób na odkrywanie atrakcji Barcelony!

Sprawdź w naszym sklepiku: wycieczka rowerowa po Barcelonie

Pokaz flamenco

flamenco Barcelona atrakcje

Kultura flamenco jest mocno zakorzeniona w Barcelonie od ponad 100 lat, to jest od czasu, kiedy masowo przybywali tu Andaluzyjczycy w poszukiwaniu pracy. Ważnymi momentami, kiedy potrzebowano wiele rąk do pracy, były wydarzenia o skali międzynarodowej w 1888 czy 1929 roku. Wraz z rodzinami z południa Hiszpanii przybyła również kultura flamenco. Dlatego też Barcelona stała się ważnym ośrodkiem propagowania tej kultury, obok samej Andaluzji. To w slumsach Barcelonety urodziła międzynarodowa gwiazda flamenco, Carmen Amaia. Moim ulubionym miejscem, by zobaczyć pokaz tańca na wysokim poziomie jest Tablao de Carmen, miejsce prowadzone przez wnuczkę słynnej tancerki.

Atrakcje Barcelony – Muzeum Picasso z przewodnikiem

Polski Przewodnik po Barcelonie

Dla znawców sztuki Pabla Picasso będzie to wspaniała uczta, a dla  amatorów sztuki duże zaskoczenie. MUZEUM PICASSO mieści się w 5 połączonych rezydencjach – pałacach przy Carrer de Montcada. Jest to jedyne muzeum na świecie, w którego tworzeniu uczestniczył sam wielki Pablo i wielka atrakcja Barcelony. Zaskoczeniem dla wielu będą bardzo akademickie dzieła z początkowego okresu jego twórczości. Zadziwia szczególnie jakość obrazów i szkiców z czasów, gdy był nastolatkiem. Licencjonowany przewodnik po Barcelonie w lekki sposób opowie o życiu i dziele geniusza, oraz zwróci uwagę na to, co najistotniejsze. Poczytaj o Picasso

Wermut w Barcelonie w samo południe.

atrakcje Barcelony Bodega

Myśląc o lokalnych smakach, wermut kojarzy się z Barceloną jak mało co.  Wermut z małą przekąską w weekendowe południe, to czas na spotkanie z rodziną lub znajomymi i lekką rozmowę przed obiadem. Wermut to wspaniały aperitif na bazie białego wina, z dodatkiem ponad 30-stu ziół, korzeni, kwiatów i kory różnych roślin oraz… brandy. Podany z oliwką i pomarańczą jest podstawą udanego weekendu. W zasadzie zwiedzanie Barcelony szlakiem Picassa świetnie można zakończyć wermutem w Bodedze przy starym porcie.

Więcej o Barcelonie i podróżach

Spodobały Ci się wskazówki przewodnika po Barcelonie? Interesują Cię inne atrakcje Barcelony? Poczytaj wpis Sebastiana o najlepszych punktach widokowych w Barcelonie.

A może marzysz o własnej podróży? Zajrzyj na nasz blog po więcej inspiracji lub skontaktuj się z nami. 

 

Sebastian przewodnik BarcelonaAutor artykułu: Sebastian Mączka, przewodnik po Barcelonie

Kolejne wcielenie średniowiecznego templariusza i pomysłodawca Barcelona po polsku. Jest licencjonowanym przewodnikiem po Barcelonie i Katalonii, miejscu, w którym mieszka od 2007 roku. “Lubię podróże oraz żywe kontakty z ludźmi, praca przewodnika jest dla mnie przyjemnością” Oprowadza w językach: polskim, angielskim, francuskim i hiszpańskim. Współzałożyciel i dumy uczestnik projektu Przewodnicy Bez Granic.

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 31 Average: 4.5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart