CategoriesMiejsca

7 rzeczy, które MUSISZ zrobić w Gdańsku

Autor artykułu: Jakub Zgliński, przewodnik po Trójmieście

Gdańsk, Gyddannyzc, Gedanum, Danzig, Danczk  Gedani, Dantzke – to jedne z wielu nazw, które przybierało to  1000-letnie miasto o bogatej, ale też skomplikowanej historii. W końcu w XVII wieku, było to największe i najbogatsze miasto Rzeczypospolitej i największy port na Bałtyku. Stało się także przyczynkiem do rozpoczęcia II Wojny Światowej, by 40 lat później stać się miejscem narodzin Solidarności, największego niezależnego związku zawodowego za Żelazną Kurtyną. 

Gdańsk to miasto, które koniecznie należy odwiedzić. 

Są tu miejsca, które trzeba zobaczyć by zrozumieć i w przyjemny sposób, poznać to niezwykłe miasto. Przedstawiam Wam poradnik co zobaczyć w Gdańsku, by poznać go dobrze. 

1. “Starówka” znaczy Główne Miasto

Lepiej nie mówcie tego słowa w okolicach gdańszczanina, bo skwituje to zwrotem, że takowa to jest w Warszawie. Jeśli w Gdańsku chcecie zobaczyć zobaczyć najbardziej reprezentatywną dzielnicę starego Gdańska tam gdzie stoi Neptun, Kościół Mariacki i Wielki Żuraw, to chcecie zobaczyć Główne Miasto. Miejsce, które niegdyś zamieszkiwali najbogatsi kupcy i rzemieślnicy miejscy. Pozostawili oni po sobie miasto pełne niesamowitych kamienic mieszczańskich, które otaczają nas w każdej ulicy. No właśnie, ulice. Najważniejsze dążą do rzeki, kończą się bramą wodną, bo w sumie najważniejszą ulicą przez wieki była rzeka – Motława czyli gdański port. Nad dachami tych wszystkich, królują wieże gotyckich kościołów z Mariackim na czele. Jednak jedna z wież, ta najwyższa, jest ozdobą najważniejszego budynku – ratusza. To tu podejmowano decyzje, które utworzyły z Gdańska potęgę- największe i najbogatsze miasto XVI-XVII wiecznego Gdańska. Warto też zajrzeć na inne dzielnice historycznego śródmieścia, jak Stare Miasto, Wyspa Spichrzów, Stare Przedmieście czy Długie Ogrody. Mimo, iż nie zostały odbudowane po wojnie, wciąż skrywają w sobie wiele śladów przeszłości, które mieszają się z nowszymi.

2. Muzeum II WŚ

Jako gdańszczanin może nie jestem zbyt obiektywny. Ale już jako podróżnik nieco bardziej. Mamy w Gdańsku dwa światowej klasy muzea. Pierwszym z nich jest Muzeum II WŚ. Na początku przyciąga nas wygląd zewnętrzny, wielka wieża, która łamie jakiekolwiek prawa fizyki. Wchodząc do środka, okazuję się jednak, że cała wystawa mieści się 3 piętra pod ziemią. To nie koniec, bo wchodząc na wystawę, nagle znajdujemy się na ulicy w przedwojennej Warszawie. Krocząc z pomieszczenia do pomieszczenia zgłębiamy, kolejne wątki i historie tego najkrwawszego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości. Pod koniec wystawy znów przenosimy się do Warszawy, ale tej już zburzonej… Zarezerwujcie minimum 3h, choć można tam spędzić cały dzień. Po wszystkim warto wybrać się na pod Muzeum Poczty Polskiej  w Wolnym Mieście Gdańsku, które znajduje się nieopodal. To jedno z pierwszych pól bitewnych II Wojny Światowej.

3. Europejskie Centrum Solidarności

…to drugie światowej klasy muzeum, aczkolwiek kolejność jest przypadkowa, raczej historycznie chronologiczna. Miejsce w którym poznacie historię Europy po II Wojnie Światowej. Oczywiście z punktu widzenia Polski. Na wystawie poczuć można, że nie tylko eksponaty do nas mówią, a cała wystawa. Sposób w jaki nas prowadzi ma wzbudzać w nas emocje. Światło, korytarze, muzyka, to wszystko wzbudza w nas niepokój, nadzieję, smutek i szczęście. Budynek znajduje się na terenach postoczniowych, swoim wyglądem przypominając o przeszłym charakterze tego miejsca i stanowi tło dla żurawi stoczniowych, a przede wszystkim dla Pomnika Poległych Stoczniowców ofiar grudnia 1970. Po obejrzeniu wystawy, warto przejść się po tych terenach. Nie tylko po to by dotknąć historii, ale także by poznać teraźniejszość. Stocznia wciąż działa, rozdrobniona na wiele zakładów.  W tych industrialnych klimatach powstały też ikoniczne rozrywkowe miejsca, bardzo popularne wśród gdańszczan.

4. Punkty widokowe

Popularna opinia: Gdańsk leży nad morzem, to jest płasko. Nieprawda. Ostatnie zlodowacenia pozostawiły niezwykle bogatą rzeźbę terenu i górki, które sięgają ponad 100 m n.p.m. Daje to niesamowite możliwości widokowe, bo gdziekolwiek nie wejdźiecie, tam zastanie Was piękny widok. Należy też pamiętać o tych punktach widokowych, które stworzył człowiek.. Te najważniejsze to Wieże Kościoła Mariackiego i Ratusza Głównomiejskiego, 32 piętro wieżowca Olivia Star, Góra Gradowa, czy Pachołek z widokiem na Oliwę. 

5. Kajaki

Miasto portowe było budowane pod kątem wody i każdy kto przyjedzie do Gdańska musi zobaczyć Gdańsk właśnie z tej perspektywy. Wybór środka jest praktycznie nieograniczony, jednak osobiście zawsze polecam kajaki. Dlaczego? Bo pozwalają wpłynąć wszędzie tam, gdzie inne jednostki nie dają rady. Dzięki temu możecie zobaczyć nie tylko średniowieczny port, ale także nowożytne fortyfikacje, starą fosę, a nawet dotknąć Sołdka! 

6. Westerplatte

Mimo, iż dziś wiemy że pierwsze bomby spadły gdzie indziej, że pierwsza bitwa odbyła się wcześniej to Westerplatte na zawsze pozostanie symbolem niemieckiej agresji i rozpoczęcia II Wojny Światowej. Hitler chciał tu zacząć wojnę, by pokazać, że Danzig wróci do rzeszy. Wizyta na Westerplatte jest obowiązkiem. Pomoże zrozumieć skomplikowaną historię Gdańska i czym tak naprawdę był twór zwany Wolne Miasto Gdańsk. Do dziś w terenie zachowało się kilkanaście fortyfikacji, a podróżując ich śladem możemy poczuć trudy walki dzielnych polskich żołnierzy, którzy otoczeni z każdej strony przez Niemców, walczyli dzielnie przez 7 dni, bez żadnej pomocy, dając wytchnienie i nadzieję walczącym Polakom na wszystkich frontach.

7. Spacer z przewodnikiem

… a jakże, wszystko to najlepiej zwiedzić z przewodnikiem! Po co czytać suche informacje encyklopedyczne, jeśli można to zrobić z kimś, kto postara się wszystko wytłumaczyć i pokaże Wam jak dostać się do miejsc do których sami moglibyście nie trafić 🙂 Najlepiej oczywiście korzystać z usług Przewodnika Bez Granic!

PRO TIP, czyli bardzo dobra porada na koniec. Polecam skorzystać z gdańskiej Karty Turysty. Dzięki niej za niedużą opłatą uzyskać darmowy dostęp do wielu muzeów i innych miejsc. Na wiele atrakcji możecie uzyskać zniżki, bilety na komunikację, a nawet obiad w dobrej cenie! Wszystko zależy od wariantu jaki wybierzecie 🙂

Więcej o Gdańsku, Polsce i podróżach po świecie

Więcej o pięknie polskich miast oraz interesujących destynacjach znajdziesz na naszym Podróżniczym Blogu.

Autor artykułu: Jakub Zgliński, przewodnik po Trójmieście

Gdańszczanin z urodzenia, ale przede wszystkim z wyboru. Zdziera buty, szurając po gdańskich chodnikach już 32 lata. Zaczynał od odkrywania wszelkich lokalnych boisk, gdy jako dziecko chciał zostać piłkarzem i wsiadając w tramwaj przemierzał gdańskie dzielnice. Przewodnikiem został w sumie z przypadku, gdy pokazując miasto znajomym został zagięty pytaniem co to jest i to nie dało mu spokoju.

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 18 Average: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart