CategoriesInformacje praktyczne Miejsca

Atrakcje Madryt: Dlaczego MUSISZ odwiedzić Madryt

Piszą: Agnieszka Sobolewska i Aleksander Hryniuk, przewodnicy po Madrycie i okolicach.

W dobie globalizacji przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi miastami europejskimi nie jest już problemem. Przykładowo bezpośredni przelot samolotem z Polski do Madrytu trwa zaledwie ok. 3 godziny. Stolica Hiszpanii nie jest jeszcze masowo odwiedzana przez turystów z Polski, co może dać poczucie swoistej oryginalności w wyborze wakacyjnego celu podróży. A atrakcji w Madrycie nie brakuje! 

To największe miasto Półwyspu Iberyjskiego może nam się wydać bliskie dzięki sympatycznym i otwartym na cudzoziemców mieszkańcom. A jednocześnie jest oryginalne dzięki różnorodnej ofercie atrakcji dla osób w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Poniżej kilka atrakcji, które mogą was przekonać do przyjazdu do Madrytu:

Atrakcje Madryt – Gastronomia

Nie od dziś wiadomo, że Hiszpanie należą do tych narodów, które lubią dobrze zjeść i w miłym towarzystwie przesiadywać godzinami w barach i restauracjach. Te preferencje mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego przekładają się między innymi na ponad 15.000 barów i restauracji, w tym wiele lokali z gwiazdkami Michelin, które znajdują się w Madrycie. W tutejszych jadłodajniach nie tylko można doświadczyć niebiańskich wprost rozkoszy pałaszując lokalne dania, ale również degustując potrawy kuchni międzynarodowych. 

kuchnia madryt atrakcje

Madryt – Miasto kultury

Madryt jest jednym z ważniejszych centrów europejskiej kultury i sztuki. Oferta kulturalna jest tu bardzo szeroka poczynając od licznych muzeów, galerii, teatrów kończąc na festiwalach i koncertach. Wśród muzeów prezentujących sztukę należy wyróżnić trzy, które usytuowane są na Paseo del Prado. Są to muzea: Prado, Reina Sofia i Thyssen-Bornemisza oceniane przez specjalistów jako jedne z najlepszych na świecie. Madryt odwiedzany jest również ze względu na dużą ilość festiwali, które odbywają się praktycznie o każdej porze roku. 

Miasto zieleni i spacerów – atrakcje Madryt

Madryt jest miastem stworzonym do przechadzek. Większość interesujących punktów metropolii znajduje się w zasięgu spaceru. Monumentalne aleje i urocze miejskie zakamarki przeplecione są tu licznymi parkami, które zajmują powierzchnię przekraczającą 250.000 hektarów. Wzdłuż stołecznych ulic zasadzonych jest ponad 248.000 drzew. Do tego dochodzi ok. 300 słonecznych dni w roku. W tych okolicznościach, nikogo nie powinno dziwić, tak ogromne zamiłowanie tutejszych mieszkańców do spacerów. 

Piłka nożna w Madrycie

Madryt jest siedzibą dwóch słynnych klubów piłkarskich: Real Madrid i Atlético de Madrid. W kraju, gdzie piłka nożna uważana jest za „nową religię” zdecydowanie niezapomnianym doświadczeniem jest obejrzenie meczu, jeśli nie na żywo, to w jednym z licznych barów w otoczeniu tryskających entuzjazmem kibiców. Jeśli data pobytu w stolicy nie pokrywa się z terminem spotkania piłkarskiego warto odwiedzić stadiony Santiago Bernabéu i Wanda Metropolitano.

atrakcje madryt piłka nożna

Życie nocne 

Jeśli jest coś, co odróżnia Madryt od reszty hiszpańskich miast, to jest to fantastyczne życie nocne. Łapie cię jak magiczny koc, który zamiast zapraszać cię do snu, zabiera cię w podróż ulicami miasta, która może trwać aż do poranka następnego dnia. Atrakcje nocne są niezwykle zróżnicowane. Zazwyczaj wyjście z przyjaciółmi zaczyna się od pielgrzymowania z jednego baru tapas do drugiego. W Madrycie jest wiele barów, pubów, dyskotek i sal koncertowych, które czekają na odkrycie. 

Fiesty w Madrycie

Jak każde szanujące się miasto w Hiszpanii, Madryt ma swoje fiesty. Najważniejsze z nich to majowe obchody San Isidro, sierpniowa La Fiesta de la Paloma i listopadowa Fiesta de la Almudena. Są to lokalne święta związane z religijnymi patronami miasta, a więc najbardziej oryginalne i autentyczne. Do tego dochodzą święta ogólno hiszpańskie obchodzone tutaj z wielką pompą takie jak: Semana Santa (Wielkanoc) czy karnawał. Warto przyjechać do Madrytu, aby przedłużyć sobie Święta Bożego Narodzenia. Trwają one aż do 6 stycznia, czyli do Dnia 3 Króli, którzy zwyczajowo są odpowiedzialni za dostarczenie prezentów i to nie tylko dla maluchów. 

Atrakcje Madryt: lista UNESCO

Madryt nie jest jedyną atrakcją w regionie. Centralne położenie miasta umożliwia łatwy dojazd do wielu okolicznych miast i miasteczek, które ze względu na swoją wyjątkowość zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto tutaj wymienić Toledo, Segowia czy Escorial do których można dojechać z Madrytu w czasie krótszym niż 1 godzina. Każdy z tych urokliwych zakątków jest inny i może zachwycić turystę. 

Według opublikowanego na początku roku 2020 przez Biuro podróży Flight Network światowego rankingu 50 najpiękniejszych miast na świecie, Madryt zajął wysoką 27 pozycję. O sporządzenie tej klasyfikacji poproszono ponad 1000 dziennikarzy, blogerów oraz biur podróży z całego świata. Jeśli chcesz sprawdzić czy ich decyzja pokrywa się z rzeczywistością koniecznie przyjedź do Madrytu! 

Autorzy artykułu, przewodnicy po Madrycie i okolicach:

 

Agnieszka Sobolewska, absolwentka historii sztuki i historii, licencjonowany przewodnik po Madrycie i okolicach. Jej pasją są podróże i sztuka. ​Jest współautorką przewodnika po Madrycie wydanego w 2016 roku przez Wydawnictwo Bezdroża.

 

Aleksander Hryniuk, niesiony chęcią głębszego poznania stolicy Hiszpanii ukończył kurs na przewodnika turystycznego po Madrycie. Jest współautorem przewodnika po Madrycie wydanego w 2016 roku przez Wydawnictwo Bezdroża.

 

Poznaj niezwykłe ciekawostki o Madrycie: VIDEO QUIZ

Do 10 stycznia w PROMOCYJNEJ CENIE!

 

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 11 Average: 4.9]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart