CategoriesMiejsca

Nędzarz i madame – Szlakiem Brata Alberta i Heleny Modrzejewskiej

Na ekrany kin wchodzi właśnie film „Nędzarz i madame”. Autorem zarówno scenariusza, jak i reżyserem filmu jest Witold Ludwig. Film opowiada o powstańcu styczniowym, sławnym malarzu Adamie Chmielowskim, znanym polskim świętym Bratem Albertem oraz opisuje wielką polską aktorkę Helenę Modrzejewską, o której Sienkiewicz pisał „Gołębica o orlich skrzydłach”. Dwójka artystów nierozerwalnie zwiazana była z Krakowem.

Być dobrym jak chleb

„Być dobrym jak chleb” to znane słowa św. Brata Alberta. Sylwetka jest autorce tego tekstu bardzo bliska również jako licencjonowanemu przewodnikowi po Krakowie, dlatego postanowiła już kilka lat temu stworzyć krakowski szlak śladami św. Brata Alberta.

Jego niezwykły życiorys przypomina wręcz przygody Jamesa Bonda. Adam Hilary Bernard Chmielowski, herbu Jastrzębiec ma poświęcone sobie trzy krakowskie muzea. Sanktuarium Ecce Homo – tutaj pod kościołem cała kaplica przypomina o jego życiu i prezentuje pamiątki po świętym.

Warto zwiedzić dom urodzin w Igołomii – obecnie Muzeum św. Brata Alberta. Również na krakowskim Kazimierzu obok  najstarszego przytuliska dla kobiet przy ul. Krakowskiej 47, znajdują się obrazy Adama Chmielowskiego.

A miejsc związanych ze świętym jest w Krakowie o wiele, wiele więcej. Warto zobaczyć jego obrazy w Galerii sztuki polskiej XIX wieku w Sukiennicach m.in. dwa obrazy pędzla Chmielowskiego m.in. pod tytułem „Cmentarz włoski o zmroku”(warto pamiętać, że cały dorobek Adama Chmielowskiego to około 6o obrazów olejnych, ponad 20 akwareli i 15 rysunków), doczesne szczątki „św. Franciszka naszych czasów w kościele ECCE Homo i jego najważniejszy obraz pod tym tytułem, opactwo Cystersów, w Mogile, w którym jako małe dziecko Albert cudownie wyzdrowiał.

Relikwie brata Alberta w relikwiarzu o kształcie chleba
Oznaczenie jrajiwskiego szlaku świętych

Kim była madame?

Helena Modrzejewska została uznana za największą interpretatorkę Szekspira dwóch kontynentów. Gwiazda światowego formatu łącznie zagrała 260 ról, w 6 tysiącach przedstawień.

Słynna aktorka urodziła się  12 października 1840 r. o godz. 2, w kamienicy nr 39 przy ul. Grodzkiej, w Krakowie. Chrzest otrzymała w kościele pw. Wszystkich Świętych oraz dwa imiona: Helena Jadwiga.

Kraków! To jest naprawdę Kraków – który był mi wszystkim: kołyską, niańką, opiekunem i wychowawcą. Tutaj się urodziłam i tutaj urosłam. Tutejsze drzewa i gwiazdy uczyły mnie myśleć” – tak Helena pisała o rodzimym ukochanym Krakowie.

Miejsc na Krakowskim szlaku Heleny Modrzejewskiej jest wiele: tablica pamiątkowa na kamienicy, w której przyszła na świat; Narodowy Stary Teatr przybrał jej imię; kościół św. Anny, w którym 12 września 1868 r. miał miejsce ślub Heleny z Karolem Bodzentą Chłapowskim; a także Teatr im. Słowackiego, który powstał z datków artystki i w którym odbywały się prapremiery dramatów m.in. Wyspiańskiego z jej udziałem. Na cmentarzu Rakowickim znajduje się jej grób.

Tu chodziła Helena Modrzejewska i tu na 1 pietrze sa obrazy Adama Chmielowskiego

Władze Krakowa ofiarowały artystce willę, znaną krakowianom jako Modrzejówka (przy ul. Mazowieckiej). Willa w stylu zakopiańskim urządzona została przez jej chrześniaka… Stanisława Ignacego Witkiewicza! Towarzystwo Tanich Mieszkań odkupiło od artystki posiadłość, i urządziło w niej siedzibę robotników katolickich. W tym dworku Andrzej Wajda kręcił film pt „Katyń”. Przez długie lata w jednym z budynków mieścił się Teatr KTO.

O Autorce

O Krakowie opowiada Monika Hyla – Licencjonowany Przewodnik Bez Granic po Krakowie

Licencjonowany przewodnik po Krakowie i Ojcowskim Parku Narodowym, dyplomowany cracovianista i organizator turystyki. Lokalna patriotka prowadzi od lat firmę Krakowianka. Kocha historie i tradycje – oprowadzi gości w oryginalnym stroju krakowskim w języku polskim, angielskim i rosyjskim. Uwielbia pracę z dziećmi i kontakt z turystami. Posiada certyfikaty do wszystkich muzeów Krakowa i pokaże wam najbardziej tajemnicze zakątki królewskiego miasta. Z nią nie będziecie się nudzić. Jest niewysokiego wzrostu, specjalnie po to żeby nie zasłaniać wam zabytków. Ambasadorka Krakowa.

Więcej o interesujących kierunkach, tradycjach czy atrakcjach znajdziesz na naszym Podróżniczym Blogu.

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 5 Average: 4.2]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart