CategoriesMiejsca

Lima stolica Peru

lima peru

Autor artykułu: Marek Zakrzewski Fernandez, przewodnik po Limie, Peru

Lima Magiczna Stolica Peru

Machu Picchu to na pewno pierwsze słowo które pojawia się w głowie jak się mówi o tym pięknym kraju, te dwa słowa są synonimem Peru w głowie światowego turysty. Jednak zaginione miasto inków to tylko namiastka tego co ten niesamowity kraj ma do pokazania.

marek przewodnik po limie

Lima, stolica kraju, założona przez Francisco Pizarro w 1535, jest bez wątpienia jednym z najbardziej ciekawych miast w Ameryce Łacińskiej. Historia miasta nie zaczyna się po hiszpańskim założeniu, lecz sięga głęboko do tyłu. Najstarsze pozostałości archeologiczne w mieście datuje się na 4,000 lat wstecz. Będąc razem z Atenami, Damaszkiem, Jerozolimą, Kairem, Rzymem i miastem Meksyk jedną z 7 stolic świata która jest ciągle zamieszkana od ponad 2 tysięcy lat.

Lima to 10 milionowa metropolia stojąca nad Oceanem Spokojnym (jedyna stolica na kontynencie która stoi nad oceanem). Jest zarazem drugim największym miastem na świecie położonym na pustyni –  po Kairze i stolica gastronomiczną kontynentu. Restauracje limańskie często są uznawane przez specjalistów z całego świata jako najlepsze w Ameryce Łacińskiej. Jeden z powodów to łagodny klimat, żyzna ziemia i ocean, które powodują że składniki są dostępny przez cały rok a druga przyczyna bogatej kuchni to wpływy kulturowe migrantów z różnych stron kraju i świata którzy dotarli do tego miasta, robiąc z Limy kosmopolityczne miasto gdzie wszystkie kolory świata się wymieszały jak składniki dobrego ceviche.

lima peru

Lima to też architektura, sztuka i bogata historia. Można tu zobaczyć pozostałości archeologiczne o wielowiekowej historii zaraz obok nowoczesnych budynków wyróżnionych na  różnych konkursach na świecie. Centrum Historyczne to odrębna historia. Uznane jako Światowy Dorobek Ludzkości przez Unesco od 1991 zachowuje swój kolonialny kształt z pięknymi budynkami pełnymi historii, kościoły, klasztory, domy bogatych hiszpańskich rodzin, pałac prezydencki i główny plac to tylko niektóre atrakcje tej unikalnej części miasta.

Lima jest miastem muzeów, ogromne muzea archeologiczne, czy sztuki kolonialnej i rzemiosła to ważne punkty zwiedzania przed podróżą w głąb kraju.

lima peru

A co z wieczorami? Więc, Lima nie śpi. Możemy zacząć od zwiedzania Parku Fontann blisko centrum miasta. Jest to największym parkiem wodnym w Ameryce Łacińskiej a na pewno jedno z największych na świecie. W powierzchni 135 tysięcy metrów kwadratowych mieści się kompleks składających się z 17 fontann które są kolorowo oświetlone laserami i gdzie można zobaczyć piękny filmik pokazujący bogactwa Peru na wodnym ekranie. Koniecznie trzeba to zobaczyć. Potem można skoczyć do baru na Pisco Sour, narodowy drink Peru oparty na peruwiańskiej winogronowej wódce Pisco i na koniec wpaść do jednej z wielu Peñas jakie są w mieście gdzie przy lokalnej muzyce granej na żywo można się bawić do białego rana.

Korki w Limie to też trzeba przeżyć, żaden turysta go nie zapomni.

Łagodny klimat (temperatura nigdy nie schodzi poniżej 15 stopni i rzadko kiedy przekracza 30), bliskość oceanu, dobre jedzenie, eklektyczna architektura, barwna historie, zabawni ludzie. Czy coś więcej trzeba żeby ci przekonać że warto tu spędzić parę dni.

Lima czeka, a ty, będziesz?

 

przewodnik LimaAutor artykułu: Marek Zakrzewski Fernandez, przewodnik po Limie, Peru

Licencjonowany przewodnik, archeolog i pilot wycieczek po Peru od 15 lat. Pół Polak pól Peruwiańczyk, urodził się w Polsce ale wychował w Peru. Magiczna ziemia która go zaczarowała swoją oryginalną kulturą, głęboką historią i niesamowitą przyrodą. Na stale mieszka w Limie, kosmopolitycznej stolicy kraju.

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 17 Average: 4.4]

1 Comment

  1. Cudowne spacery z fantastycznymi ludźmi🥰 Uwielbiam.
    Wrocław będzie z ogromną przyjemnością 😊

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart