CategoriesInformacje praktyczne Miejsca

Krajobraz Światła – perła UNESCO w Madrycie

Autor artykułu: Agnieszka Sobolewska i Aleksander Hryniuk – przewodnicy po Madrycie i okolicy

Okolice Paseo del Prado są jedną z najpiękniejszych i jednocześnie najciekawszych części Madrytu. Przy tym sławnym bulwarze ulokowane są trzy najważniejsze w stolicy muzea poświęcone sztuce: Museo del Prado, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia i Museo Thyssen-Bornemisza. W sąsiedztwie znajdują się również dwie enklawy zieleni Park El Retiro i Królewski Ogród Botaniczny.

Paseo del Prado

Nazwa Paseo del Prado pochodzi od znajdującego się w dawnych czasach poza murami miasta klasztoru San Jeronimo el Real. Konwent otoczony był łąkami, ogrodami i sadami. Z uwagi na swoje idylliczne otoczenie zakątek ten nazywany był Prado de los Jeronimos, czyli Łąka Hieronimitów.

Współczesny bulwar o tej nazwie ciągnie się od Plaza del Emperador Carlos V lub Glorieta de Atocha ze wspaniałym Dworcem Atocha z umiejscowioną w jego starej części palmiarnią aż po Plaza de Cibeles, przy którym znajduje się ratusz miasta oraz fontanna bogini Kybele. Swoją obecną formę bulwar zawdzięcza Karolowi III, który zainicjował w tym miejscu trakt spacerowy z drzewami i fontannami oraz z siedzibami instytucji kulturalno-naukowych takimi jak m.in.: gmach Museo del Prado, Królewski Ogród Botaniczny oraz Królewskie Obserwatorium Astronomiczne.

UNESCO

W 25 lipca 2021 r. część Madrytu o powierzchni 190 hektarów została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w kategorii Krajobrazu Kulturowego. Obszar ten nazywany „Paisaje de la luz” (Krajobraz światła) obejmuje Paseo del Prado i Park Retiro. Wyjątkowość tych dwóch sąsiadujących ze sobą przestrzeni polega na tym, że łączą w sobie przyrodę (aż 75% to tereny zielone), kulturę i naukę.

Na chwilę obecną region Wspólnota Madrytu posiada pięć miejsc wyróżnionych przez UNESCO. Są to: 'Paisaje de la luz’ w Madrycie, kompleks pałacowo-klasztorny w Escorialu, uniwersytet i historyczne centrum w Alcalá de Henares, krajobraz kulturowy w Aranjuez i Hayedo de Montejo, czyli 250 ha las bukowy jeden najbardziej wysuniętych na południe w Europie. Warto podkreślić, że Hiszpania jest trzecim krajem na świecie, po Włochach i Chinach z największym światowym dziedzictwem UNESCO.

Polski przewodnik po Madrycie i okolicy

Autorami wpisu są Agnieszka Sobolewska i Aleksander Hryniuk – przewodnicy po Madrycie i okolicy. Agnieszka i Aleksander to przyjaciele, którzy odnaleźli swoje miejsce na ziemi w Madrycie i których połączyła pasjonująca praca przewodnika. Miłośnicy natury. Wieczni poszukiwacze wiedzy. Amatorzy hiszpańskiego stylu życia i gastronomii. W sposób kreatywny starają się eksponować walory Madrytu, miasta, które nie jest jeszcze masowo odwiedzane przez polskich podróżników. Napisali wspólnie przewodnik po Madrycie, który został wydany w latach 2016 i 2019 przez Wydawnictwo Bezdroża. Są licencjonowanymi przewodnikami po Madrycie i okolicach. Należą do Krajowego Stowarzyszenia Licencjonowanych Przewodników Turystycznych w Madrycie 

Więcej o podróżach.

Spodobały Ci się wskazówki przewodnika po Berlinie? Interesują Cię inne atrakcje Berlina i Niemiec? A może marzysz o własnej podróży? Zajrzyj na nasz blog po więcej inspiracji.

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 2 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart