kraj: Chorwacja
Anna Kwiatkowska – przewodnik Split, Trogir, Šibenik, Park Narodowy Krka
Najpiękniejsze miejsca Dalmacji Środkowej – Co warto zobaczyć?
Autor artykułu: Agata Ravlić, przewodnik po Chorwacji
Dalmacja to najbardziej południowy region Chorwacji, podzielony na trzy części: północną, środkową i południową. Jej nazwa pochodzi od plemienia Ilirów – Delmatów, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny. W południowej części niewątpliwie największą perełką jest kamienne miasto Dubrovnik i jego okolice, półwysep Pelješac nazywany cesarstwem winogron czy tajemnicza wyspa Korčula. A Dalmacja środkowa szczyci się Riwierą Makarską, miasteczkiem Imotski z najgłębszymi jeziorami krasowymi czy perełkam i UNESCO – Splitem i Trogirem.
Dubrownik Ciekawostki – Fakty o Dubrowniku
Pisze Paulina Kovačević, przewodnik po Dubrowniku i Południowej Dalmacji
Dubrownik to Mekka chorwackiej turystyki. Wiem, że my Polacy ukochaliśmy sobie Chorwację już dawno temu. I jeśli chodzi o promocję, to Chorwacka Izba Turystyczna powinna wypłacać grube pieniądze naszym polskim forumowiczom za marketing. Sama, choć mieszkam tu prawie 20 lat i jestem przewodnikiem po Dubrowniku, czasami jestem zdumiona wachlarzem wiedzy rodaków na temat tego „małego kraju na wielkie wakacje”. Co prawda wiele opinii odnosi się głównie do cen parkingów i piwa, ale są i inne treści. Sporo też relacji opowiada o wrażeniach z Dubrownika, bo być w Chorwacji, a nie odwiedzić Perły Adriatyku… po prostu nie wypada.
Postaram się jednak przedstawić Wam ciekawostki o Dubrowniku, których nie da się tak łatwo wyczytać, ani z przewodników, ani z internetu.
Międzynarodowy Dzień Przewodnika
„Ich zawód jest częściowo profesją, częściowo hobby. Nie ograniczają się do opisów, ich ambicją jest rozniecić u obcych ciepłe uczucie do tego dziwnego miejsca na ziemi. (…) Są trochę nauczycielami. Ale nie zaszkodzi, jeśli zdradzają zdolności aktorskie i mają silny, dobrze ustawiony głos. Przewodnictwo to teatr jednego aktora” – tak pisze o warszawskich przewodnikach lat 80 minionego stulecia Olgierd Budrewicz w książce „Warszawskie małe ojczyzny”.
Przewodnicy bo o nich mowa obchodzą swoje święto 21 lutego. Co myślą o swoim zawodzie? Przeczytajcie poniżej.
12 potraw na świąteczny stół podróżnika
12 potraw na świąteczny stół z kulinarnego e-booka „W 80 potraw dookoła świata”
Święta w Polsce mają wyjątkowy charakter. Ten rok przyniósł nam jednak sporo zmian i zabrał wiele możliwości podróży. Co powiecie na urozmaicenie świątecznych stołów potrawami z innych zakątków świata? Poniżej znajdziecie 12 naszych niezwykłych kulinarnych propozycji.