CategoriesMiejsca Multi Kulti Obyczaje

Niezwykłe święto ciszy na Bali.

Pisze Adam Nitka, przewodnik po Bali i Indonezji.

Dla Balijczyków niezwykle ważna jest religia (hinduizm), która reguluje życie na wyspie.

Codziennie rano Balijczycy składają dary – ofiarki dla bogów i demonów. Co chwilę odbywają się ceremonie, a kilka razy w roku duże święta. Jednym z nich jest Nyepi, czyli Nowy Rok Balijski (wg kalendarza balijskiego). Nyepi to wyjątkowe święto w skali światowej. Nie ma takiego drugiego miejsca na ziemi, gdzie przez dobę panuje kompletna cisza a ulice są puste.

Demony

Balijczycy wierzą, że nad ziemią krażą złe moce i aby nie zeszły na wyspę zamykają się w domach, wieczorem nie zapalają światła, telewizora ani nie słuchają radia. Podczas nowego roku panują 4 zasady przestrzegane przez Balijczyków – amati geni – bez ognia, amati lelungan – zakaz podróży, amati karya – zakaz pracy, aktywności oraz amati lelanguan – zakaz rozrywki.

W Nyepi powinno się odpoczywać w domu, medytować oraz pozwolić sobie na wewnętrzny”restart”.

 

Święto jest przestrzegane nie tylko przez wszystkich Balijczyków wyznających hinduizm, ale także przez wszystkich zamieszkujących Bali, łącznie z turystami, którzy nie mogą opuszczać hoteli, ani nawet korzystać z przyhotelowych plaż.Wielu cudzoziemców mieszkających na Bali oraz turystów odwiedzających wyspę właśnie w tym okresie „ucieka” z Bali na inne wyspy aby nie doświadczyć „przymusowego” zamknięcia i ograniczeń. Co więcej lotnisko jest zamknięte, a od kilku lat wyłączany jest internet stacjonarny oraz w sieciach komórkowych.

Oczyszczenie

Trzy dni przed Nowym Rokiem na całej wsypie odbywają się ceremonie Melasti czyli oczyszczenia. W pobliskich rzekach, jeziorach lub przy plaży balijskie procesje oczyszczają symbolicznie relikwie ze świątyń wioskowych oraz rodzinnych a także swoje dusze ze złych mocy. Każdy chce wejść w Nowy Rok w czystości duchowej.

 

Ogoh – Ogoh

W wieczór przed nowym rokiem balijskie ulice wypełniają się potworami Ogoh-Ogoh. Figury demonów stworzone przez Balijczyków mają przegonić złe moce z wiosek, miast, całej wyspy i oczyścić Balijczyków. Parady Ogoh Ogoh odbywają się w każdej wiosce. Startują ok. 18:30-19:00. Jeżeli jesteście na Bali to koniecznie wyjdźcie z hotelu, żeby to zobaczyć.  Po paradzie wszyscy rozchodzą się do domów. A już od 6:00 rano nastepnego dnia rozpoczyna się Nyepi i trwa 24 godziny. W nocy panuję całkowita ciemność, ani jedna latarnia się nie świeci, więc przy dobrej pogodzie można obserwować gwiazdy. Wydają się wisieć tuż nad wyspą.

 

Takie święto przydałoby nam się wszystkim na całym świecie! Jedna doba ciszy i refleksji. Niezwykle mistyczne przeżycie.

 

Autor artykułu: Adam Nitka, przewodnik po Bali i Indonezji.

 

 

Zamów pocztówkę z Bali tu: POCZTÓWKA Z…

 

 

 

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 18 Average: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart