CategoriesInformacje praktyczne Miejsca

Atrakcje Malta – Co zobaczyć na Malcie

Valletta stolica Malty

Pisze Kamil Augustyn, przewodnik po Malcie.

Malta jest małym wyspiarskim krajem z najbardziej wysuniętą na południe stolicą europejską, czyli Vallettą. Wydawałoby się, że państwo, które ma zaledwie 316 km/kw nie ma za wiele do zaoferowania przybywającym na wyspy turystom. Nic bardziej mylnego, na tak małej przestrzeni znajdziecie bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne jak również zachwycającą przyrodę. Nie bez przyczyny Malta nazywana jest perłą morza śródziemnego. W zależności od pory roku w której się przybędzie można zobaczyć jakże różne odsłony archipelagu, od pięknego zielonego zimowo-wiosennego do żółto-błękitnego specyficznego dla sezonu letnio-jesiennego. Bez względu jednak na to, kiedy konkretnie się tutaj zjawicie są pewne rzeczy, które będąc tutaj trzeba koniecznie „odhaczyć”. Oto kilka atrakcji na Malcie:

Valletta stolica Malty

Valletta to jedna z najmniejszych stolic świata i zajmuje powierzchnię zaledwie 0.8 km/kw. Położona jest na półwyspie Sciberras u wejścia do jednej z największych naturalnych zatok morza śródziemnego. Na tak małym obszarze znaleźć można mnóstwo zabytków, muzeów, obiektów kulturalnych, barów oraz restauracji. Jest to również miejsce, gdzie cyklicznie odbywają się bardzo ciekawe festiwale takie jak chociażby Malta Jazz Festival, Valletta Film Festival czy Festiwal Barokowy. Jest to przepiękne maleńkie miasto, które wymaga jednak nieco więcej uwagi i praktycznie każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Dlatego też właśnie od 1980r znajduje się ono na liście UNESCO

Bogato zdobiona Konkatedra Św. Jana

Konkatedra Św. Jana to najważniejsza świątynia stolicy i jednocześnie jedna z tych rzeczy, które koniecznie trzeba zobaczyć. Barokowy kościół został wzniesiony przez zakon maltański w XVI wieku jest idealnym przykładem możliwości jakie posiadali joannici. Dość niepozorny budynek, który zresztą jest dość łatwo przegapić idąc jedną z głównych ulic miasta skrywa w swym wnętrzu prawdziwe piękno. Rzeźbione i pozłacane ściany, wspaniałe rzeźby, obrazy, bezcenne przedmioty jak również niezwykle piękną posadzkę skrywającą groby rycerzy i członków zakonu jak oraz wielkich mistrzów. Niesamowitym dodatkiem do tej oprawy są jeszcze dwa wspaniałe dzieła Michelangelo Caravaggio w tym największy obraz w karierze artysty.

Atrakcje Malta Konkatedra Św. Jana
Konkatedra Św. Jana

Mdina, pierwsza stolica Malty

Mdina jest pierwszą stolicą Malty pamiętającą jeszcze czasy starożytne. Podobno pierwsze osady w tym miejscu miały powstawać już epoce brązu natomiast największe miasto istniało w czasach rzymskich. Dzisiejsza Mdina zwana również miastem ciszy jest architektoniczną mieszanką stylów siculo-normańskiego (średniowieczną) i barokowego. Urocze wąskie uliczki, małe knajpki, restauracje z pięknym widokiem to co można tutaj znaleźć. Dodatkowo niesamowity klimat, który sprawia, że mamy wrażenie jakbyśmy cofnęli się w czasie. Nic więc dziwnego że miasto to jest jednym z ulubionych planów filmowych. Powstawały tutaj takie produkcje jak „Piraci” Romana Polańskiego, „Gra o Tron” czy serial „Geniusz: Picasso” z Antonio Banderasem.

Mdina - atrakcje Matla
Mdina

Atrakcje Malta: Zwiedzaj aktywnie! 

Trekking będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli zmęczą was już wszędobylskie budowy, samochody i tłumy ludzi przemierzające ulice. Wielkość tego kraju sprawia, że czasami jest tutaj bardzo tłoczno. Na szczęście z ratunkiem przychodzi nam tutaj natura. Archipelag maltański posiada przepiękne wybrzeże i nieskażone jeszcze tak bardzo przez cywilizację miejsca. Liczne trasy piesze które wytyczyli entuzjaści pieszych wycieczek oferują niezapomniane wrażenia i piękne widoki. Idealną porą na tego typu aktywności jest okres od Listopada do Maja niemniej nawet w lecie, jeśli starczy wam sił i odwagi, nie będziecie zawiedzeni. Nie tylko piesi znajdą tutaj coś dla siebie ze względu na to, że są tu również liczne trasy, które można pokonać konno, rowerem czy ewentualnie quadem.

Trekking na Malcie

Neolityczne świątynie na Malcie

Neolityczne świątynie są pozostałością po niezwykłym ludzie zamieszkującym archipelag w okresie nowej epoki kamiennej. Są to megalityczne budowle, które na dzień dzisiejszy za uznawane za najstarsze na świecie wolno stojące budynki. Najstarsze z nich datowane są na okres około 3600 lat przed Chrystusem i do dziś nie wiadomo jaka była ich funkcja oraz jak tak naprawdę zdołano wznieść tego typu konstrukcje. Ludzie, którzy wznieśli te budowle stworzyli tak niezwykłą i rozwinięta cywilizację, że niektórzy badacze tematu doszukują się w nich mieszkańców opisywanej przez Platona Atlantydy. Świątynie maltańskie znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Neolityczne świątynie
Świątynia w Qrendi, Malta.

Atrakcje Malta: Maltańska kuchnia

Lokalna kuchnia jest idealnym dopełnieniem intensywnego dnia a nie da się do końca poznać danego miejsca bez poznania jego strony kulinarnej. Malta od zawsze była miejscem bardzo trudnym do życia wymagającym od zamieszkujących ją ludzi dużego wysiłku i to odzwierciedla tutejsza kuchnia. Warto się wybrać do jednej z lokalnych restauracji serwujących miejscowe specjały. Znajdziecie tutaj szeroki wybór mięs (w tym królika z którego słynie Malta), dania rybne (niektóre sezonowo), ślimaki, szeroki wachlarz dodatków warzywnych i inne smakowite potrawy. Do tego wszystkiego idealnym dodatkiem będzie lokalne wino którego również warto spróbować ze względu na jego jakość oraz na fakt że praktycznie nie jest możliwe nabycie go poza Maltą.

Kinnie i Twistees będą idealnym dodatkiem w chwili przerwy w czasie waszych wędrówek po Malcie. Kinnie jest bardzo popularnym napojem o smaku gorzkiej pomarańczy który bez problemu znajdziecie tutaj praktycznie wszędzie. Nic tak nie orzeźwia jak szklaneczka tego zacnego trunku na lodzie koniecznie z dodatkiem plasterka pomarańczy (dla bardziej rozluźniającego efektu warto dodać nieco whisky). Twistees natomiast są najbardziej popularnym rodzajem chrupków produkowanych na Malcie. Jest to produkt na bazie ryżu i wytwarzany w procesie pieczenia. Obecnie występuje w wielu smakach niemniej najbardziej oryginalne to Twistees o smaku serowym. Będzie to idealny dodatek do waszego napoju. UWAGA ! Twistees uzależniają. 

Kuchnia Malta

Atrakcje Malta – Podsumowanie

Archipelag wysp maltańskich ma naprawdę sporo do zaoferowania a przedstawione w powyższym tekście przykłady są tylko kilkoma propozycjami które wydają się być punktami obowiązkowymi. Lista jest subiektywna i bez wątpienia każdy będzie chciał ją zmieniać wedle własnego uznania.         

 

Kamil Augustyn MaltaAutor artykułu: Kamil Augustyn, przewodnik po Malcie.

Licencjonowany przewodnik po Malcie. Na Maltę przyjechał 10 lat temu mając o tym kraju dość skromną wiedzę. Wkrótce okazało się jak szczególne i ciekawe jest to miejsce.

 

 

 

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 12 Average: 4.8]

2 Comments

  1. Tak drobna uwaga, świątynie na Malcie (datowane na około 3600 lat p.n.e.) uważane były za najstarsze budowle na świecie. Pod tym hasłem w latach 90. ubiegłego wieku znaleźć można było nawet znaleźć informacje o nich w Księdze Rekordów Guinnessa. Obecnie jednak za najstarsze budowle uważa się świątynie odkryte w Turcji w Göbekli Tepe (datowane na około 10 000 lat p.n.e.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart