CategoriesInformacje praktyczne Miejsca

5 miejsc w Berlinie, które musisz odwiedzić

Autor artykułu: Marek Malinowski, przewodnik po Berlinie i Poczdamie

Berlin – pulsująca metropolia współczesnej Europy. Przyciąga turystów z całego świata – fascynuje, zaskakuje, uwodzi kulturalną i turystyczną ofertą i sprawia, że każdy chce ją choć raz zobaczyć, a potem chętnie wraca tu po raz kolejny. Dokąd skierować pierwsze kroki? Co zobaczyć? Przedstawię Ci na początek najważniejszych miejsc w Berlinie, od których możesz rozpocząć swoją przygodę z tym miastem.

1. Wyspa Muzeów (Museumsinsel)

Berlińska Wyspa Muzeów to jeden z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych kompleksów muzealnych na świecie. Zespół architektoniczny położony jest na wyspie w samym centrum miasta w sąsiedztwie Katedry Berlińskiej i dawnego Zamku Miejskiego i składa się z pięciu obiektów muzealnych. Muzea powstawały na przestrzeni niemal stu lat, a w 1999 roku wyspa wpisana została na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Zwiedzenie wszystkich muzeów zajęłoby kilka dni, więc na początek proponuję wybór jednego z nich: Altes Museum (1830) ze zbiorami sztuki antycznej; Neues Museum (1855), do którego tłumy przyciąga popiersie bogini Nefretete; Alte Nationalgalerie (1876) z kolekcją dzieł malarstwa i rzeźby niemieckiej; Bode Museum (1904) z bogatym światowym zbiorem rzeźb i malarstwa oraz kolekcją numizmatyczną; Pergamonmuseum (1930) z Ołtarzem Pergamońskim, Bramą Targową z Miletu czy Bramą Isztar z Babilonu. 

2. Aleja pod Lipami (Unter den Linden)

Aleja pod Lipami to najważniejszy historyczny bulwar w najstarszej części miasta, przy którym znajdziesz najwięcej zabytków Berlina: Uniwersytet Humboldtów, operę państwową, Nową Wartownię, dawną zbrojownię, Pałac Następcy Tronu czy też Pałac Księżniczek. Ozdobiony lipami trakt służył początkowo władcom jako szlak konny prowadzący z zamku miejskiego poza mury Berlina. Od końca XVII w. Aleja pod Lipami o szerokości 60 metrów stała się główną ulicą stolicy Prus, a wzdłuż niej powstały kolejne reprezentacyjne budowle. Architekt Karl Friedrich Schinkel połączył w XIX w. różnorodne budowle i style w jednolity klasycystyczny zespół architektoniczny, dzięki czemu Berlin zyskał przydomek „Aten nad Sprewą”. Po odbudowie ze zniszczeń wojennych aleja stała się reprezentacyjną ulicą Berlina Wschodniego, przy której obok zrekonstruowanych zabytków wyrosły budynki ambasad krajów dawnego bloku wschodniego

3. Brama Brandenburska (Brandenburger Tor)

To najbardziej znany symbol Berlina, przed którym trzeba koniecznie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Po II wojnie światowej dzieliła miasto na część zachodnią i wschodnią, a po upadku muru stała się symbolem zjednoczenia. Na Placu Paryskim przed bramą odbywają się dzisiaj największe imprezy plenerowe stolicy Niemiec. 

Brama Brandenburska (1788-1791 według planów Carla Gottharda Langhansa) wzorowana była na propylejach Akropolu ateńskiego. Sześć kolumn doryckich dzieli bramę na 5 przejazdów. Środkowy szerszy przejazd zarezerwowany był aż do 1918 roku dla rodu Hohenzollernów. Kwadryga na szczycie bramy kieruje się na wschód ku historycznemu centrum miasta. Dziś tę budowlę z piaskowca zalicza się do najpiękniejszych przykładów niemieckiego klasycyzmu.

4. Plac Poczdamski (Potsdamer Platz)

Plac Poczdamski to jeden z najnowocześniejszych i największych placów w mieście. Położony dokładnie w sercu miasta łączy historyczną część na wschodzie z byłym Berlinem Zachodnim i tworzy dzisiaj „nowe centrum” zjednoczonego Berlina. 

Już na początku XX w. był najruchliwszym placem Europy. W 1838 roku ruszyła stąd do Poczdamu pierwsza kolej żelazna, pod koniec XIX w. pojawiły się tutaj pierwsze tramwaje, w 1902 roku pierwsza linia metra, a w 1924 roku pierwsza sygnalizacja świetlna. W okresie złotych lat dwudziestych w licznych hotelach, restauracjach, kawiarniach i teatrach tętniło życie kulturalne i towarzyskie Berlina. Po II wojnie światowej na zbombardowanym placu położonym na styku trzech sektorów życie zamarło, a teren podzielony murem stał się największym pasem granicznym, na którym żyły tylko berlińskie króliki. Po upadku muru i zjednoczeniu Niemiec wykorzystano szansę ponownego zagospodarowania terenu i w ciągu kilku lat na największym placu budowy w Europie powstał kompleks Daimler Chrysler oraz Sony Center przykryty charakterystycznym dachem w kształcie wulkanu.

5. Bulwar Kudamm

Kurfürstendamm, nazywany przez Berlińczyków „Kudamm’em”, to najbardziej elegancki bulwar handlowy o długości 3,5 km w zachodniej części Berlina nieopodal Dworca Zoo. Początek bierze przy Breitscheidplatz, nad którym dominują charakterystyczne ruiny Kościoła Pamięci przypominające o zniszczeniach wojennych. Betonowa modernistyczna budowla obok ruin to nowy kościół z lat 60. ubiegłego wieku. Krótka wizyta w jego wnętrzu zaskoczy każdego. Przy placu znajdziesz też Europa Center, pierwsze centrum handlowe pełne kolorowych reklam wybudowane w powojennym Berlinie w 1965 roku. Dzisiaj jest to już zabytek unikatowej modernistycznej architektury i designu z czasów Berlina Zachodniego. W pobliżu znajduje się również najsławniejszy dom towarowy KaDeWe, który przez wiele lat był symbolem luksusu i dobrobytu w Berlinie Zachodnim. W drugiej części Kudamm’u zwanej „berlińską Piątą Aleją”, w wytwornych budynkach z przełomu wieku, znajdują się butiki znanych kreatorów mody, a w bocznych uliczkach galerie, kawiarnie i restauracje. 

Ulica Kurfürstendamm początkowo była jedynie groblą usypaną pomiędzy bagnami i służyła jako szlak konny z berlińskiego zamku do pałacu myśliwskiego Grunewald. Jej dumna nazwa w tłumaczeniu to po prostu „Grobla Księcia Elektora”. Ulicę rozbudowano dopiero pod koniec XIX w. tworząc z niej prawdziwy bulwar i budując na przyległych działkach wytworne wille i pałace. Powstały tu liczne teatry, kawiarnie, kluby nocne, a także pierwszy berliński kinoteatr.

Przewodnik po Berlinie i Poczdamie – Marek Malinowski 

Myślisz, że to już dużo? To jedynie kropla w morzu w stosunku do tego, ile miejsc i zabytków zobaczysz w Berlinie. Zacznij od postawienia pierwszego kroku! 

Autorem wpisu jest Marek Malinowski – przewodnik po Berlinie i Poczdamie. Jest Berlińczykiem od 2001 roku i zadomowił się tutaj na zawsze. Fascynują go zmiany urbanistyczne i kulturowe zachodzące w Berlinie po upadku muru, nieustanny rozwój tej nowoczesnej metropolii, ale także dusza miasta, jego wielokulturowość oraz mentalność i życie typowego Berlińczyka. Z wykształcenia jest germanistą i licencjonowanym organizatorem ruchu turystycznego, a od wielu lat z zamiłowania i pasji przewodnikiem.

Więcej o podróżach.

Spodobały Ci się wskazówki przewodnika po Berlinie? Interesują Cię inne atrakcje Berlina i Niemiec? A może marzysz o własnej podróży? Zajrzyj na nasz blog po więcej inspiracji.

 

Kilknij aby zagłosować!
[Total: 6 Average: 4]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
Add to cart